اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد جامع خرم آباد
استان:
لرستان
شهرستان:
خرم آباد

معرفی نامه

مسجد جامع خرم آباد در سال ٩۷۰هجری قمری به دستور (شاه پرور سلطان)_ دختر (آغور بیک) (همسر شاه رستم از اتابکان لر کوچک ) ساخته شد. این مسجد در سال ۱۱۱۰هجری قمری به دستور شاه سلطان حسین صفوی تعمیر شد و سنگ نوشته مربوط به این فرمان هم اکنون در بخش سنگ نوشته‌های تاریخی ( دژ شاهپور خواست ) نگهداری می‌شود . در سالهای بعد نیز مسجد دو بار تعمیر شده است ، یک بار توسط خدایی خان حسنوند (جد اعلای طایفه حسنوند ) و بار دوم بنا به وصیت ملا محمد تقی خرم آبادی در دوره کریم خان زند و توسط شخصی به نام زکی خان . بیش از نیم قرن پیش هنگام خیابان کشی ، قسمتی از مسجد قدیمی ویران شد .

بنای مسجد کنونی خرم آباد که روی خرابه‌های قبلی ساخته شده است ، چندان هم قدیمی نیست و در ساختمان آن ، ریزه کاری‌های هنری چشمگیر دیده نمی‌شود . این بنا تا پس از جنگ جهانی دوم رونقی نداشت . در سال ۲۲۳۱ هجری شمسی ، گروهی از اهالی منطقه آن را ترمیم کرده و در شمال و جنوب آن حجره هایی ساختند و آن را به حوزه علمیه تبدیل کردند . گویا در گذشته نیز حوزه درس طلاب دینی بوده و از قدیم به نام مدرسه اشتهار داشته است .

در رواق شرقی مسجد ، کتابخانه ای با کتاب‌های اهدایی مرحوم آیت الله کمالوند وجود دارد .منبع :architect.nemoneh.comhttp://zfssfz.

blogfa.com/post/15http://www.ichto.ir/Default.

aspx?tabid=532.