اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حمام اشترینان
استان:
لرستان
شهرستان:
بروجرد

معرفی نامه

حمام تاریخی اشترینان در شهر اشترینان از توابع بروجرد واقع شده و از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه زاگرس و دارای آب و هوایی معتدل می‌باشد . این حمام در محله ای به نام گودرزی‌ها واقع شده و قدمت آن احتمالاً مربوط به اواخر قاجار بوده و بنا به گفته اهالی محل توسط فردی خیر احداث شده است . نمای بیرونی حمام اشترینان با آجر قزاقی مرغوب اجرا و پوشش سقف و بدنه دیوار حمام نیز با پلاستر سیمان اندود شده است . این حمام دارای فضای سربینه یا رختکن است که به صورت هشت ضلعی منظم بوده که هر چهارضلع آن با هم مساوی می‌باشد .

اضلاع بزرگتر داخل بنا را رختکن‌ها شامل می‌شوند و اضلاع کوچکتر نیز ورودی اصلی، ورودی به گرمخانه ، ورودی سرویس و محل استقرار صندوق دار را تشکیل می‌دهد . حمام سرد دارای کفش کن هایی در جلوی سکوهای رختکن بوده که در حال حاضر مسدود می‌باشد ، از طریق یک راهرو سرپوشیده به حمام گرم ارتباط پیدا می‌کند . در ضمن راه ورود به خزینه حمام که در فضای حمام گرم قرار دارد ، مسدود می‌باشد . خزینه در سال 1346 بسته و 10 دستگاه دوش در فضای داخلی حمام احداث شد .

در ضلع جنوب حمام نیز یک ورودی و فضایی با پوشش سقف از تیرآهن مشاهده می‌گردد که در ارتباط با دوش‌های خصوصی است . همچنین تون حمام در ضلع جنوب شرقی قرار گرفته و برای گرم کردن آب خزینه و کف حمام گرم قابل استفاده بوده است . البته در کف حمام‌های قدیمی کانال‌های ..

.مشاهده کامل متن ارتباطی جهت جریان گرما احداث می‌شده تا کف حمام گرم شود . حمام قاجاری اشترینان که به شماره 9974 در فهرست آثار تاَریخی به ثبت ملی رسیده است .منبع :http://golshn12.

blogfa.com/post/3052http://www.ichto.ir/Default.

aspx?tabid=532a.wikipedia.org/wik.