اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تونل برفی ازنا
استان:
لرستان
شهرستان:
ازنا

معرفی نامه

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در استان لرستان است. این تونل به صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۵/۲ تا ۳ متر می‌باشد. از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌توان بازدید نمود.

این شگفتی بی نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌های متمادی در ازنادره در اشترانکوه است؛ دره ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌های سهمگین درون آن توده ای از برف تشکیل می‌شود و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف‌ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود می‌آید.برای رفتن به تونل برفی باید به دل اشترانکوه زد؛ رشته کوه سر به فلک کشیده ای که با 13 قله در 5 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا قرار گرفته است. از دل این رشته کوه، راهی است به روستای سرسبز کمندان که پس از عبور از آن باید طول ازنادره را پیمود.ازنادره از زیباترین دره‌های اشترانکوه با گیاهان و جانوران متنوع و چشمه سارها و رودهایی است که آب و برف توامان در آن جاری است.

صخره‌های بسیار بلند و عمودی که با شیب بسیار تند به سمت ارتفاعات اشترانکوه در طرفین دره قرار دارند تا نزدیکی ظهر مانع تابش آفتاب بر زمین دره می‌شود که همین باعث دیر آب شدن برف‌ها می‌شود. طول دره و پیچ وخم‌های آن به سمت ...

مشاهده کامل متن ارتفاعات را که پشت سر بگذارید بعد از 2 ساعت پیاده روی کم کم تپه‌های عظیم برف دیده می‌شود و با رسیدن به میان ارتفاعات اشترانکوه، یکباره تپه عظیم برفی که در واقع یخچالی چند هزار ساله است پدیدار شده و رودخانه خروشانی حاصل از آب‌های یخچال از دهانه تونل برفی بیرون می‌آید. دیگر به تونل برفی رسیده اید، صدای آب ناشی از ذوب شدن برف‌ها گوشتان را نوازش می‌دهد، آب روانی که تونلی به عرض 10متر و ارتفاع 3 متر در زیر یخچال‌ها ایجاد کرده است؛ تونلی که تا بالای سراشیبی دره امتداد یافته و800 متر طول دارد، تا به برف‌های بالاتر از خود متصل شود. اگرچه احتمال ریزش وجود دارد اما اکثر گردشگران از داخل تونل دیدن می‌کنند. با رفتن به داخل تونل برفی دمای هوا کاهش می‌یابد و قطرات آب سرد از سقف بر صورتتان چکه می‌کند.

سفرتمام نشده است، اگر دلتان هوای سرسره یا برف بازی یا گرفتن عکس یادگاری کرده، می‌توانید از تونل برفی بالابروید و همه اینها را تجربه کنید. زیبایی‌های اشترانکوه تنها در تونل برفی خلاصه نمی‌شود، کوهنوردی و صخره نوردی هدایای رایگان این سفر است. در این منطقه از اشترانکوه، شکار ممنوع است ولی چشمان مشتاقان طبیعت نظاره گر مجموعه زیبایی از جانداران و پرندگان بی بدیل خواهد بود. بهترین زمان برای دیدن تونل برفی و بازدید از طبیعت زیبای محافظت شده اشترانکوه فصل‌های بهار، تابستان و اوایل پاییز است.

شهرستان ازنا با جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر در82 کیلومتری مرکز استان و در دامنه نگین سرسبز اشترانکوه قرار گرفته است. سفرتمام نشده، ازنا سرشار از مناطق دیدنی است، ازتونل برفی گرفته تا چشمه‌های زیبا، دشتهای پهناور و کوهستان بکرو زیبا و رودهای خروشان که باید آنها را از نزدیک دید و تجربه کرد.منبع :http://safireaflak.ir/http://fa.

wikipedia.org/.