اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار چکان
استان:
لرستان
شهرستان:
الیگودرز

معرفی نامه

آبشار چکان یکی از عجایب و زیبایی‎های استان لرستان در منطقه‎ایکوهستانی - جنگلی، در جنوب غربی شهرستان الیگودرز و در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چکان در فاصله 141 کیلومتری شهرستان خرم آباد واقع شده است. ارتفاع آبشار چکان 30 متر و عرض تاج آن چهار متر است .قرارگیری در مرکز لرستان و وضعیت خاص موقعیتی استان، از جمله ویژگی‎های عمومی مؤثر بر طرح در آبشار چکان تلقی می‎شود. قرارگیری در غرب کشور، ارتباط استان با استان‎های همجوار، نزدیکی نسبی به کشورهای جنوب غربی و خلیج فارس، ارتباط و دسترسی به استان‎های منطقه مرکزی کشور و تهران از جمله ویژگی‎های قابل طرح و بررسی است.

بهار آب این آبشار از درون غاری مشرف بر زمین‎های زراعی چکان بیرون می‎جهد و طول فوران آن به ده‎ها متر می‎رسد. اطراف آبشار منطقه‎ای وسیع با فضایی مطلوب و دل‎انگیز است و در دو تا سه کیلومتری آن امامزاده‎ای به نام ابوعلی(ع) واقع شده است. آب این آبشار پس از بیرون آمدن از تونلی زیبا و ریزش از ارتفاع سی متری با شیبی متوسط در دشت چکان جاری می‌شود. آبشار چکان در اواخر پاییز به مرور خشک می‎شود و در روزهای اولیه فصل بهار مجدداً به بیرون می‎تراود.

در کنار آبشار پوشش گیاهی و درختانی همانند گردو، زالزالک، گلابی، چنار، کیکم، بید و بلوط وجود دارد.در فصل بهار صدای مهیب این آبشار منحصر به فرد، از فرسنگهای دور شنیده می‌شود و جلوه ای خاص به منطقه می‌دهد و علاقمندان زیادی را بسوی خود جلب می‌کند.وجود شبکه‎های دسترسی جاده‎ای و ریلی، زیرساخت‎های اجتماعی مناسب و طبیعت خاص از جمله دیگر پتانسیل‎های منطقه تلقی می‎شوند. محدوده‎های مؤثر بر آبشار و طرح در سطح منطقه، شهرها و روستاهای پیرامونی، خرم‎آباد به عنوان مرکز استان و در نهایت لرستان به عنوان بخشی از طرح کلان گردشگری کشوری می‎توانند بر چگونگی مداخله در تعریف ایجاد یک قطب گردشگری ملّی و حتی فراملّی تأثیرگذار باشند.

راههای دسترسی :الیگودرز با اتومبیل به طرف جاده شوسه مورزرین- شول آباد و بهار کار .چکان که با اتومبیل تا چند کیلومتری آن جاده وجود دارددورود به ایستگاه راه آهن سفید دشت به طرف شول آباد با جاده شنیدورود به شاپله –تنگ ناله شنه چکان این جاده مالرو ومخصوص کوهنوردی است.منبع :http://baharnews.ir/vdcjvtet.

uqev8zsffu.htmlhttp://www.lorna.ir/post-243.

aspxhttp://isna.ir/fa/news/92120905566.