اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار آب سفید
استان:
لرستان
شهرستان:
الیگودرز

معرفی نامه

آبشار آب سفید یکی از طبیعی‌ترین و زیباترین آبشارهای کشور و از جلوه‌های زیبا و منحصربفرد طبیعت بکر و سرسبز استان لرستان می‌باشد که با ارتفاع ۴۰۲۸ متر که در بخش بشارت زلقی شهرستان الیگودرز و در جوار قالی کوه ( غالیه کوه )واقع شده است.آبشار آب سفید (در گویش محلی او اسبید) با لقب عروس زیبای آبشارهای ایران، یکی از طبیعی‌ترین ، زیباترین و پر آب‌ترین آبشارهای کشور است که همه ساله بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جذب می‌نماید. این آبشار با ارتفاعی بیش از 60 متر از تونلی در دل کوه بیرون می‌آید، و سرچشمه آن در پرده ابهام باقی مانده است .ارتفاع این آبشار69 متر و عرض تاج آن در فصول پرآب سال حدود هشت متر است، آبشار آب سفید به رود رودبار ( آب زالکی ) می‌پیوندد و سرانجام به رودخانه دز سرازیر می‌شود.

علت نام گذاری آب سفید برای این آبشار، وجود آبی است که به دلیل مخلوط شدن با هوا و برخورد با سنگها به شکل حباب سفید درمی‌آید و به همین علت به آبشار آب سفید معروف شده است. آب آن نیز یکی از بهترین و سالمترین آبهای معدنی به شمار می‌رود.آبشار آب سفید در 90 کیلومتری شهر الیگودرز قرار دارد و تنها مسیر ارتباطی به این آبشار گذر از روستاهای کاکلستان و قلیان است که با داشتن مسیری هموار و مناسب، می‌تواند مکانی برای استراحت و لذت گردشگران از زیبایی‌های طبیعی و خدادادی این دیار باشد. مسیر الیگودرز .

..مشاهده کامل متن تا آبشار اتومبیل رو می‌باشداین آبشار در درهای تاریک که در اثر فعالیتهای زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.جاده آبشار آب سفید الیگودرز بسیار دیدنی است، به گونه‌ای که هر رهگذر را مسحور جلوه‌های زیبا و بی بدیل خود می‌کند.

در طول راة، چندین رودخانه پر آب با کناره‌های بسیار زیبا و دیدنی و روستاهای کوچک و بزرگی به چشم می‏‌خورد که مناظر زیبا و بسیار بدیعی را به همراه چشم‏‌اندازهای طبیعی، کوهستانی و جنگلی به وجود آورده است. آبشار آب سفید در زیبایی با هیچ پدیده‌ای قابل مقایسه نیست و مشابهی ندارد.منطقه ای که آبشارآب سفید در آن واقع شده، منطقه ای ییلاقی با کوههای سر به فلک کشیده و پوشیده از درختان بلوط و گردو است که حتی در تابستان نیز برای گذران شب به ناچار باید در چادر بیتوته کرد و در خلوت صبح می‌توان مقابل این عروس سفیدپوش از ترنم زیبای خروش آب برای آرامش اعصاب و جان خسته بهره برد.هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوههای بلند و دلنشین بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

استان لرستان به واسطه بهره مندی از آبشارهای زیاد طبیعی به سرزمین آبشارهای خروشان معروف است و همه ساله گروه‌های زیادی از گردشگران داخلی و خارجی و کوهنوردان کشور برای تفریح و استراحت به این استان سفر می‌کنند.در مسیر الیگودرز به آبشار مکانهای زیبای قرار دارد که حیرت هر بازدید کنندهای را بر می‌انگیزد.خود آبشار در دره‌های تاریک که در اثر فعالیتهای زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از آبشارهای لرستان به خصوص آبشار آب سفید است.

در امتداد مسیر دسترسی به این آبشار، زیارتگاه "مومد حسن" قرار دارد که در میان ساکنین مناطق بختیاری نشین از جایگاه بالا و قابل احترامی برخوردار است.آبشار آب سفید در 90 کیلومتری شهر الیگودرز قرار دارد و تنها مسیر ارتباطی به این آبشار گذر از روستاهای کاکلستان و قلیان است که با داشتن مسیری هموار و مناسب، می‌تواند مکانی برای استراحت و لذت گردشگران از زیبایی‌های طبیعی و خدادادی این دیار باشد. مسیر الیگودرز تا آبشار اتومبیل رو می‌باشد.منبع :http://hamshahrionline.

ir/details/254410http://www.beytoote.com/http://www.tabnak.

ir/http://www.lorestanmountains.ir/node/3.