اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مقبره باباطاهر - خرم آباد
استان:
لرستان
شهرستان:
خرم آباد

معرفی نامه

آدرس : خرم آباد - خیابان امام (ره) - دوازده برجی - خیابان فردوسی - محله درب باباطاهر - کوچه درب باباطاهریکی از بناهای تاریخی و فرهنگی شهر خرم‌آباد که در غرب قلعه فلک‌الافلاک‌، آرامگاهی است ، به نام "باباطاهر" در محله درب باباطاهر وجود دارد و قدمتش به دوران اسلامی بر می‌گردد.این مکان در واقع محل اقامت باباطاهر در زمان سکونت وی در خرم آباد و در واقع خانقاه وی بوده است.به اعتقاد برخی، این آرامگاه متعلق به باباطاهر عریان، عارف و شاعر معروف صوفی مسلک ایرانی است.باباطاهر را در گویش لری باوطاهِر تلفظ می‌کنند.

در آثار و دوبیتی‌های این شاعر ایرانی از کلمات و اصطلاحات لری استفاده شده است و این به دلیل سکونت طولانی مدت وی در این شهر بوده است.ساختمان مقبره که مربوط به دوره خوارزمشاهی است . بنای مقبره متشکل از یک گنبد ساده و یک ورودی است، دیوارهای مقبره متشکل از ۸ ضلع است که چهار ضلع آن هر یک به ابعاد ۵،۲ مت و اضلاع فرعی هریک ۷۰،۱ سانتیمتر است. مقبره باباطاهر خرم‌آباد به شماره 14473 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای آرامگاه از 3 قسمت تشکیل شده است.بخش غربی این بنا نوشته است: «اتاقی است به درازای 5 متر و پهنای 2/5 متر که آن را قلندرخانه می‌گویند». البته قلندر‌خانه طی سالیان اخیر تخریب شده و گمان می‌رود محل زندگی متولی مقبره و پلکان دست‌رسی به پشت بام در این قسمت قرار ..

.مشاهده کامل متن داشته است.مصالحی که در بافت بنا به کار برده شده عبارت است از: آجر‌های قرمز و زردرنگ، آجر‌های کف، آهن، گچ و تعداد کمی کاشی‌های آبی‌رنگ. بیش‌تر این مصالح مربوط به مرمتی است که اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان طی سال‌های 1380 و 1381 انجام داده است.

در وسط اتاق مربع شکل و درست زیر گنبد نیم‌کروی‌، ضریح یا سنگ قبری وجود ندارد، اما محل قبر کاملاً مشخص است. تزئینات مقبره به طرح‌های چلیپایی که با آجر مشبک کاری شده و 41 عدد کاشی آبی‌رنگ ساده در قاب اطراف درب ورودی خلاصه شده است. در حال حاضر تنها 9 عدد از این کاشی‌ها در جای خود قرار دارند. در داخل نیز با گوشه‌سازی اضلاع 20 گانه‌ای در اضلاع داخلی بنا به وجود آمده است.

مقبره باباطاهر 16 اسفند 1384 با شماره 14473 به عنوان اثری ملی ثبت می‌گردد، اما به خاطر یک اشتباه کوچک، شماره 1922 که متعلق به امام‌زاده حیات‌الغیب و گنبد الیاس است به جای شماره واقعی مقبره باباطاهر خرم‌آباد ذکر شده که باید اصلاح گردد!منبع :http://www.yaftenews.ir/index.php?optionlorestan.

ichto.ihttp://vista.ir/content/119499.