اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سنگ نگاره‌های هومیان
استان:
لرستان
شهرستان:
کوهدشت

معرفی نامه

کوه هومیان از کوههای شهرستان کوهدشت است که در خود بخش دیگری از هنرمندی مردمان این سرزمین در رسم نقوش صخره ای را در خود جای داده است.صخره‌های غار هومیان، قدیمی‌ترین سکونتگاههای بشر باستانی در استان لرستان را تشکیل می‌دهند که قدمت سکونت در آنها به 100 هزار سال قبل از میلاد برمیگردد.همچنین غار میرملاس" که در 17 کیلومتری شمال کوهدشت در بالای کوهی به نام " سرسورِن " واقع شده نخستین غاری است که بر روی دیوار آن که قسمت هایی از آن نیز فرو ریخته است، رنگین نگاره هایی کشف شد.این نقوش باستانی هر ساله بخش گسترده ای گردشگران و مسافران را در فصول مختل سال به این منطقه جذب می‌کند.

میرملاس با نقاشی‌های دوازده هزار ساله و همچنین هومیان نامهایی آشنا برای باستان شناسان دنیا محسوب می‌شوند اما مانند دیگر آثار مشابه در این زمینه رنگ حفاظت و حراست را به خود ندیده اند. نقاشی‌های مذکور نقش جادوی و سحر آمیزی داشتند و معمولا افراد این نقوش رابر روی دیواره غارها ایجاد می‌نمودند و آرزو و آمال خویش را که همانا شکار بود بر روی دیواره‌ها نقش می‌کردند تا شاید در عالم واقع بهتر بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند.نقوش صخره‌ای هومیان با نقش لنگر کشتی آغاز و سپس نقش هایی از میادین شکار گوزن به صورت‌های فردی و جمعی پایان می‌یابد. تعداد این نقش‌ها در غار هومیان ۱۰ نقش و در دره میرملاس ۱۸ نقش است که بیشتر آنان به رنگ‌های سیاه و زرد کشیده شده‌اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه در سراسر دنیا نقوش صخره ای تنها در چهار نقطه مشاهده شده اند، عنوان کرد: کرکس و لاسکوی فرانسه، آلتامیرای اسپانیا، هومیان و میرملاس در ایران این چهار نقطه هستند.اطلاعات دقیقی از زمان ایجاد این نقوش در دست نیست اما احتمال می‌رود مربوط به دوره پارینه سنگی باشند.شعار جهانی سنگ نگاره‌ها * هرگز آنها را لمس یا خیس نکنید . بسیار ضربه پذیر هستند.

* هرگز روی آنها اثر نگذارید و چیزی اضافه نکنید.* روی آنها راه نروید.* همان طور که هستند بگذارید بمانند.* فقط از آنها عکس بگیریدمنبع :http://www.

mehrnews.com/گزارش: حشمت الله آزادبختwww.tebyan.nethttp://www.

ghatreh.com/http://tnews.ir/khabarhttp://www3.irna.

ir/fa/News/80442725.