اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار غسلگه
استان:
لرستان
شهرستان:
دلفان

معرفی نامه

آبشار غسلگه با طبیعت بکرش در دهستان میربگ شهرستان دلفان در یک منطقه زیبایی کوهستانی قرار دارد.این آبشار که دارای حوضچه ای به مساحت 25 متر مربع است معمولا هر سال تا اواسط تابستان دوام می‌آورد اما آب چشمه ای که در کنار حوضچه واقع است، تقریبا در تمام فصول سال جاری است.این آبشار در گویش محلی حسن گار خوانده می‌شود و آب آبشار از چشمه‌ای فصلی در کوه بزکن تأمین می‌شود و پس از سرازیر شدن آن، داخل حوضچه‌ای به مساحت تقریبی ۳۰ مترمربع می‌ریزد. ارتفاع آبشار تا سطح این حوضچه حدود ۷ متر است.

آثاری مربوط به دوره نوسنگی در آن یافت شده است و مراسم تمنای باران و جشن‌های این دیار ویژگی‌های خاص خود را دارد.منطقه آبشار غسلگه در گذشته یک مکان مقدس برای فرقه‌ی اهل حق محسوب می‌شده است. در فاصله‌ی چند صد متری آبشار نیز مقبره‌ی یکی از رهبران این فرقه (معروف به حسن گاویار) قرار دارد که هم اکنون نیز زیارتگاه مردم منطقه است. این محدوده همچنین از دیدگاه باستان‌شناسی نیز مورد توجه می‌باشد.

این آبشار از آبشارهای زیبا و با طراوت منطقه است که هر ساله مخصوصا در فصل بهار وتابستان گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.منبع:http://www3.irna.ir/http://nasimedelfan.

ir/?p=15878http://www.outdoorpersia.com/iran-nature/waterfall/723-2011-05-16-13-24-38.htmlhttp://www.

dana.ir/News/71516.htmlhttp://www.lorestanmountains.

ir/node/84http://www.mehrnews.com/news/2249524.