اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره کهمان ( تخت شاه )
استان:
لرستان
شهرستان:
سلسله

معرفی نامه

کهمان نام دره ای است که در 15 کیلومتری شمال شهرستان الشتر (سلسله) قرار دارد.این دره در دامنه جنوبی کوه‎های گرین قرار دارد، کوه گرین از شرق تا شمال شهرستان الشتر ادامه دارد که جزئی از زاگرس مرتفع است و مرتفع‎ترین قله آن کلو دارای ارتفاع 3500 متری از سطح دریا و دارای یخچال‎های طبیعی است.این دره چشمه‎های طبیعی بسیاری از جمله چشمه "تخت شاه" و چشمه "سراب خاصو" دارد.علت نامگذاری آن مربوط به دوره‌های باستان بوده که در آن پادشاهان و کیانیانی در بطنش به تفرج و خوشگذرانی می‌پرداخته اند (کی امان)(کیمان)(کیمو)یا همان ((امانگاه کیان،مامن پادشاهان((.

گواهش را می‌توان همان گاو خمره‌ها ،و آثار بدست آمده از آن و تخت گاههای سراب خاصون(سراب خاصان)و سراب و چشمه معروف تخت شا(تخت شاه)دانست. پوشش گیاهی منطق پوشیده از درختان کهن سال بلوط ،انجیر،گردو،گلابی کوهی،زالزالک،چنار ،زبان گنجشک ،صنوبر و سپیدار ،بید ،سیب، آلوی کوهی و در خلال آن سرشار از گون و درخت چه‌های کوهستانی است. زاگرس به عنوان جزئی از کمربند کوهزایی آلپ - هیمالیا دارای مناظر وپدیده‌های جذاب زمین گردشگری زیادی می‌باشد.در این میان کوه گرین به عنوان بخشی از زاگرس مرتفع در شمال لرستان با زیبایی‌های خود مانند نگین سبزی در انگشتری زاگرس می‌درخشد.

از پدیده‌های جذاب آن می‌توان از دره کهمان،قله کلو،رادیولاریت‌های گرین،برف چال ها، غارها، پوشش گیاهی ...مشاهده کامل متن وغیره نام برد.

منطقه باستانی و گردشگری کهمان و دروازه در شمالی‌ترین نقطه لرستان و شهرستان الشتر قرارداشته ،یکی از دره‌های بسیار زیبا و در عین حال پرآب و باستانی در سطح کشور است. در حال حاضر منطقه کهمان و دروازه الشترمعروفترین جاذبه ژئو توریسم در استان لرستان می‌باشد. گردو‌های سر به فلک کشیده ،طبیعت بکر،یخچالهای دائمی ،غارهای متعدد و ارتفاعات جذاب و دیدنی ،وفور داروهای گیاهی بسیار نادر وکمیاب ،چشمه سارهای فراوان و پرآب،طراوت و خنکی و آب وهوای بی بدیل آن روح هر انسانی رااسیر نفس خود کرده تا جایی که پادشاهان وکیان‌ها را ،از جلوس در بطن خود به حال خویش وانگذاشته تا آنجا که وجه تسیمیه بزرگترین چشمه آن یعنی«تخت شا،تخت شاه»را به قدری عیان ساخته که دیگر جای تاملی را برای کسی باقی نمی‌گذارد.پهنه‌های کوهستانی اطراف دروازه و کهمان و پوشش گیاهی و جنگلی بسیار انبوه و خیلی غنی آن زیستگاه بسیار مناسبی را برای خیلی از حیوانات و پرندگان به وجود آورده که از جمله حیات وحش می‌توان به پلنگ-خرس-کفتار-گرگ-روباه-شغال-گورکن-سنجاب-سگ آبی-سمور-موش خرما-کل-بز-قوچ-میش-گراز -خوک-کبک کوهی-کبک دری-تیهو-گنجشک-کلاغ-قرقاول-بلدرچین- و دیگر انواع خزندگان،پرندگان و بند پایان اشاره کرد.

در پایین دست دره ،یعنی جایی که وارد دشت الشتر میشویم با عنایت به آبهای روان که از دروازه و تخت شاه و سراب خاصون جاری شده و به هم می‌ریزند رودخانه بزرگ وپرآب کهمان تشکیل میشود که کشاورزی بیش از نیمی از دشت الشتر را رونق داده؛احداث مزارع و شیلات‌های ماهی زیادی را میسر ساخته که در بین آنها یکی از بزرگترین و مجهز‌ترین شیلات‌های پرورش ماهیان سردآبی خاور میانه به چشم می‌خورد که نشان دهنده‌ی سالم بودن و با کیفیت بودن آب این منطقه است. این اثر در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۷۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. منبع:http://www.ghatar.

com/http://isna.ir/fa/news/92120502697/http://www.ghatar.com/http://linkam.

ir/.