اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سفید کوه کوچک
استان:
لرستان
شهرستان:
ازنا

معرفی نامه

منطقه سفید کوه کوچک و بزرگ با قله‌های مرتفع در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا قرار گرفته است.تپه ماهورهای هموار با مجموعه ای از جانوران مختلف پرنده ، چرنده ، درنده و خزنده یکی از مناطق بسیار زیبای ایران میباشد که بعلت گرد آمدن این مجموعه متنوع در این مکان تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و از آنان حفاظت میگردد.بخش اعظم این منطقه را ارتفاعات تشکیل می‌دهند .رودخانه‌ها و آبشارهای فصلی فراوان، غارهای متعدد و تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره‌های صعب العبور و زیبا، جنگلهای سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه‌های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده سفید کوه به شمار می‌روند.

اکثر مردم این منطقه به دامداری وکشاورزی مشغولند.از انواع جانوران این منطقه میتوان به عقاب طلایی ، سنجاب ایرانی، کل وبز، خرس قهوه ای، پلنگ، گربه وحشی، رودک، گرگ ،شاهین ، کیک ، تیهو ، شانه به سر ، جغد، بز ، بالابان، دلیجه کوچک، سهره طلایی، یلوه حنایی، سارصورتی، جی جاق، میش و کل ،گرگ ، شغال و روباه، سوسمار ، مارمولک و مارهای بسیار سمی کفچه مار و مار زنگی لاک پشت مهمیزدار، آگامای صخره ای فلس درشت، گرزمار، افعی شاخدار، مارچشم و و ...

اشاره نمود . گیاهان بسیار زیادی در این منطقه میرویند که بعضی از آنان مانند شنگ ، بلوط ایرانی ، بنه ، پاقازان ، زالزالک، بادام کوهی، آلوچه، کنگر ، قارچ، نسترن وحشی، بومادران، فرفیون زگیل ...

مشاهده کامل متن دار، گوش بره طناز، ریواس ، تره کوهی ،سریش ایرانی، گنگرصحرایی، لاله واژگون، خاکشیر، نیلوفر، مریم گلی، کلاه میرحسنخوراکی هستند . سفید کوه کوچک توسط تنگه ای موسوم به تنگ دربند که یک مکان تاریخی هم هست از یکدیگر جدا میشوند .سفید کوه کوچک و بزرگ چندین نقاط ورودی داشته که از هر کدام میتوان وارد منطقه شد و در آن به سیاحت و تفریح پرداخت . یکی از ورودی‌های منطقه سفید کوه کوچک جاده شنی است که به نهایتا به ایستگاه سفید کوه در نوک این قله ختم میشود.

جاده با شیب ملایم تپه ماهورهای این منطقه را طی کرده که در مسیرهای این جاده آشیانه‌ها و لانه‌های جانوران بسیاری از جمله گراز به چشم میخورد .در مسیر این جاده دره‌های فراوانی وجود دارد که پر از گیاهان خوراکی از جمله تره کوهی و قارچ میباشد . تره کوهی گیاهی خوراکی و به شکل تره خانگی میباشد که بوی بسیار خوبی دارد و از آن در تهیه کباب و آبگوشت از آن استفاده میشود . بوی گیاه تازه و بهاری آن به حدی است که اگر در مسیر باد قار گرفته باشند و شما نیز شامه تیزی داشته باشید به راحتی محل رویش این گیاه مفید را پیدا میکنید .

مسیر جاده را که طی کنیم به سطح بالایی قله سفید کوه کوچک میرسیم که مکانی هموار است که با انبوهی از سنگهای خلل و فرج دار مواجهه میشویم . عده ای از افراد سفر به سفید کوه را بدون چکمه محافظ کاری بسیار خطرناک میدانند زیرا آنقدر مارهای سمی در بالای قله فراوان است که اگر شما در قله باشید حتما یکی از مارهای سمی را خواهید دید . سفر و تفریح به سفید کوه بسیار جالب است زیرا جانوران وحشی متعددی از جمله گرگ و روباه و شغال اگر خوش شانس باشید میش و بز را به چشم خود خواهید.منبع :http://www.

lorestandoe.ir/http://aznaazna.persianblog.ir/روزنامه بامداد لرستان.