اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سفیدکوه بزرگ
استان:
لرستان
شهرستان:
ازنا

معرفی نامه

منطقه سفید کوه کوچک و بزرگ در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا واقع شده است.تپه ماهورهای هموار با مجموعه ای از جانوران مختلف پرنده ، چرنده ، درنده و خزنده یکی از مناطق بسیار زیبای ایران میباشد . که بعلت گرد آمدن این مجموعه متنوع در این مکان تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و از آنان حفاظت میگردد.لازم به ذکر است بخش اعظم این منطقه را ارتفاعات تشکیل می‌دهند.

رودخانه‌ها و آبشارهای فصلی فراوان، غارهای متعدد و تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره‌های صعب العبور و زیبا، جنگلهای سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه‌های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده سفید کوه به شمار می‌روند. اکثر مردم این منطقه به دامداری وکشاورزی مشغولند.از انواع جانوران این منطقه میتوان کبک دری، کبک، عقاب طلایی، کرکس، کرکس مصری، شاهین، بالابان، دلیجه کوچک، سهره طلایی، یلوه حنایی، سارصورتی، جی جاق، عقاب طلایی ، شاهین ، کیک ، تیهو ، شانه به سر ، جغد از چرنده‌ها میتوان به بز ، میش و کل ، از درنده‌ها میتوان به گربه وحشی ، گرگ ، شغال و روباه و سنجاب ایرانی، کل وبز، خرس قهوه ای، پلنگ، گربه وحشی، رودک، گرگ، روباه، شنگ، شغال،از خزنده‌ها میتوان به سوسمار ، مارمولک و مارهای بسیار سمی کفچه مار و مار زنگی ، لاکپشت مهمیزدار، آگامای صخره ای فلس درشت، گرزمار، افعی شاخدار، سوسمارمارچشم و ..

. اشاره نمود . گیاهان بسیار زیادی در این منطقه میرویند که بعضی از آنان مانند شنگ ، بلوط ایرانی ، بنه ، پاقازان ، زالزالک، بادام کوهی، آلوچه، کنگر ، قارچ، نسترن وحشی، بومادران، فرفیون زگیل دار، گوش بره طناز، ریواس ، تره کوهی ،سریش ایرانی، گنگرصحرایی، لاله واژگون، خاکشیر، نیلوفر، مریم گلی، کلاه میرحسنخوراکی هستند . سفید کوه کوچک توسط تنگه ای موسوم به تنگ دربند که یک مکان تاریخی هم هست از یکدیگر جدا میشوند .

سفید کوه بزرگ بعد از این تنگه در امتداد سفید کوه کوچک به سمت غرب تا 20 کیلومتری امتداد داشته تا به شرق شهرستان بروجرد ختم میگردد. سفید کوه کوچک و بزرگ چندین نقاط ورودی داشته که از هر کدام میتوان وارد منطقه شد و در آن به سیاحت و تفریح پرداخت . سفیدکوه با داشتن وضعیت توپوگرافی خاص و رودخانه‌های پرآبی یکی از زیستگاههای با ارزش جانوری غرب ایران محسوب می‌شود .منبع :http://www.

lorestandoe.ir/http://aznaazna.persianblog.ir/روزنامه بامداد لرستان.