اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای کمندان
استان:
لرستان
شهرستان:
ازنا

معرفی نامه

روستای کمندان در۲۵ کیلومتری ازنا و از توابع بخش مرکزی استان لرستان ایران است.این روستا در دهستان پاچه لک غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۲۹ نفر (۱۳۶خانوار) بوده‌است.روستای زیبا کمندان در یکی ازدامنه‌های سرسبز اشترانکوه قراردارد. برای رسیدن به آن باید ازمیدان راه آهن ازنا به سوی باختر رفته و باگذراز روستاهای گرجی، دره تخت، نصرت آباد و سیاوش آباد به روستای کمندان رسید.

لازم به توضیح است برای صعود به کل جنون ( جنون کلمه ای محلی است و به معنی کوه صدادار ) باید از این روستا گذر کنند. به جرات میتوان گفت روستای کمندان از جمله روستاهای زیبا و بی نظیر ایران است که دارای پتانسیل بالایی جهت جذب گردشگر و قطب گردشگری در منطقه شود. اما از جمله طرحهای آبادانی ای روستا سد مخزنی است که با هدف ذخیره سازی جریانهای سطحی توأم با مهار سیلابهای رودخانه "ماربره" به منظور تأمین آب مورد نیاز کشاورزی دشت پایین دست و تأمین آب شرب مورد نیاز شهرستانهای ازنا و الیگودرز در 15 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا و در فاصله حدود دو کیلومتری شمال روستای کمندان در دست احداث است.سد کمندان از نوع خاکی با هسته رسی و با مساحت حوضه آبریز 76.

47 کیلومترمربع است. حجم بدنه این سد را چهار میلیون و 400 هزار مترمکعب و حجم مخزن سد 28 میلیون مترمکعب و حجم تنظیم سد مخزنی کمندان سالانه 72 میلیون ...

مشاهده کامل متن مترمکعب است.ارتفاع این سد از بستر رودخانه 64 متر، طول تاج 650 متر، عرض تاج 10 متر و عرض سد در بستر 383 متر است.منبع :http://www.mehrnews.

com/http://www.magiran.com/http://www.koohnavardan.

ir/.