اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قله کول جنون
استان:
لرستان
شهرستان:
ازنا

معرفی نامه

کول جنون یکی از قلل زاگرس است که ارتفاع آن به 3850 متری میرسد این قله در نزدیکی روستای کمندان ، شهرستان ازنا قرار دارد. کل جنون کلمه ای محلی است و به معنی کوه صدادار می‌باشد. بهمن‌های این منطقه در زمستان بسیار مهیب و خطرناک است و صدای زیادی که به وجود می‌آورد گاهاً تا روستای کمندان هم میرسد و به این دلیل است که این نام را بر آن نهاده اند..

.به گفته اهالی منطقه در اشترانکوه که کول در زبان محلی به معنای محل و کول جنون به معنی محل وجود جن می‌باشه، که از زمان قدیم به خاطر صعب العبور بودن مسیر و ظاهر خشن قله و کشته شدن و سقوط ایلات و عشایر در هنگام عبور از منطقه فوق این نام رو قرار دادند . برای صعود به این قله باید از شهرستان ازنا به سمت روستای دره تخت و کمندان که بسیار زیبا و سرسبز می‌باشند حرکت کرد که مسیر جاده آسفالته می‌باشد بعد از طی حدود 1الی 1:30 ساعت به روستای کمندان می‌رسیم برای آماده شدن وسایل را جمع کرده و از مسیری پایکوب شده به سمت پناهگاه حرکت می‌نماییم تا پناهگاه حدود 3ساعت زمان نیاز دارد در مسیر نیز چشمه هایی وجود دارد از جمله سراب بهادر و چشمه ناصر که در زیر پناهگاه می‌باشد و به یاد مرحوم ناصر خوشه چین که از کوهنوردان معروف اراک بوده و در حین ساخت پناهگاه کول جنون دچار حمله قلبی شد و درگذشت نامگذاری شده است بعدازاین چشمه حدود 30 دقیقه بالاتر پناهگاه زیبا و سرافراز کول ..

.مشاهده کامل متن جنون می‌باشد(متر3300). پناهگاه مرحوم کامران سلیمانی بصورت دوطبقه و حدود 40 نفر ظرفیت را دارا می‌باشد پشت پناهگاه چشمه ای وجود دارد که از قله سرازیر می‌شود و دارای آبی سرد و گوارا می‌باشد.شب را در پناهگاه سپری کرده و صبح روز بعد قبل از طلوع خورشید به سمت بالا حرکت نمود که ابتدای مسیر سنگلاخی بوده که باید مواظب بود و بعد از آن مسیر شیب تندی پیدا می‌کند که این شیب تا زیر تیغه معروف کول جنون کشیده شده است حدود 1 ساعت زمان تا رسیدن به زیر تیغه نیاز می‌باشد.

بعد از رسیدن به زیر تیغه که در کنار یخچال چال سیاه کوله جنون می‌باشد باید آماده درگیری با سنگ و صخره شد ابتدای صعود از تیغه باید از سلامتی جسمی و روحی دیگر افراد تیم اطمینان حاصل پیدا کرده سپس شروع به صعود نمایید.مسیر همانطور که گفته شد کاملا دست به سنگ می‌باشد تا رسیدن به قله 3 ساعت زمان نیاز دارد بعد از رسیدن به قله مسیر برگشت از سمت مخالف مسیری که صعود کرده ایم بر میگردیم مسیر مشخص و پایکوب می‌باشد برای برگشت به سمت پناهگاه باید از این مسیر حرکت کرده تا به شصت خدا برسیم که در مسیر می‌باشد این سنگ مانند شصت انگشت بزرگ می‌باشد و بعد از ان باید وارد یخچال چال سیاه شد که در همه فصول دارای برف می‌باشد پس از رد کردن چال سیاه وارد همان مسیر شیب داری که تا زیر تیغه کشیده شده بود می‌شویم و به سمت پناهگاه می‌رویم .منبع :aznakhabar.ir/http://www.

koohnavardan.ir/http://komalia.blogfa.com/sooud.

blogfa.com.