اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل کشکان
استان:
لرستان
شهرستان:
دوره

معرفی نامه

کشکان نام پلی است که بر سر راهِ باستانى و بسیار قدیمى طرهان به شهر باستانى شاپورخواست (کوهدشت - خرم‌آباد) و بر روى رودخانهٔ کشکان ساخته شده است. در پایین پل که ساختمان آن به قرن چهارم هجرى مربوط است ، پایه‌هاى دورهٔ ساسانى به جاى مانده است. در حال حاضر قسمتى از چهار پایهٔ آن دیده مى‌شود و بقیهٔ آن از بین رفته است.پل کشکان عظیم‎ترین پل استان لرستان است که 325 تا 330 متر طول دارد و ارتفاع آن بین 15 تا 20 متر است که بیشتر سنگ‎های نمای آن در فاصله 15 کیلومتری از کوه مپل انتقال داده شده‎اند.

کتیبه پل کشکان نیز یک قرن پیش از محل اصلی خود سقوط کرده و در حال حاضر در موزه فلک‎الافلاک نگهداری می‎شود.روی کتیبه تاریخ و سال دقیق ساخت و نام سازنده پل نگاشته شده و این کتیبه با خط کوفی برگ‎دار که نوعی خط تزئینی به شمار می‌رود، کنده‎ کاری شده است.‎براساس این کتیبه ، این پل به دستور ابوالنجم بدربن حسنویه ساخته شده و عملیات ساخت آن از سال 389 هجری قمری شروع شد و در سال 399 به اتمام رسید.از گذشته‎های دور کشکان را به مادر پل‎های ایران لقب داده‎اند و مطالعات زیادی از سوی باستان‎شناسان داخلی و خارجی بر روی آن صورت گرفته، اما مهم‎ترین بررسی مربوط به «احمد پرویز» بوده که در پایان‎نامه خود با نام «پل‎ و تحول آن در قلمرو «ابوالنجم بدر بن حسنویه» آنها را مورد بررسی قرار داده است.

وی از کردهای برزیکانی ...مشاهده کامل متن عراق بود، در قرن چهارم هجری بر این استان حکومت می‎کرد و یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین حاکمان وقت به شمار می‌رفت که دوره فرمانروایی وی با حکومت آل بویه مقارن شده بود.

بدر بن حسنویه منشأ بسیاری از آبادانی‎های استان از جمله پل کشکان، پل‎دختر، مقبره امامزاده زید بن علی، آسیاب‎ها و آبدان‎ها و ... بوده است.

این کتیبه از روی نسخه اصلی موجود در موزه فلک الافلاک کپی‎برداری شده و روی بدنه اصلی بعد از صد سال نصب می‎شود. محل نصب در جای واقعی کتیبه و روی پایه ششم در ارتفاع 10 متری است و طوری نصب می‎شود که به بافت اصلی آسیب وارد نکند.به فاصلهٔ یکصد مترى جنوب این پل ، آثار یک پل دیگر که بى‌گمان به دورهٔ قبل از اسلام و به عهد ساسانیان مربوط است ، باقى مانده است. بین این پل و آثار بر جاى ماندهٔ پل ساسانى کشکان ، پل جدیدى ساخته شده که اکنون جادهٔ کوهدشت از روى آن مى‌گذرد.

طبق گفته‌های مدیر پایگاه پل‌های تاریخی لرستان گمان می‎شد که تمام پل‎ها مربوط به دوره ساسانیان است اما طبق بررسی وی معلوم شد که ساخت بیشتر پل‌های بزرگ لرستان مربوط به بدر بن حسنویه است.کار مرمت پایه‎ها و آبشکن‎های این پل از سال 88آغاز شد و در سال 92 به پایان رسید و اکنون تکمیل مرمت این پل به صورت پیوسته ادامه دارد.برای مرمت آبشکن‎ها از سنگ پاکتراش استفاده شده و تا حد امکان سعی شده از خود مصالحی که در پل به کار گرفته شده استفاده شود تا به اصالت پل نزدیک باشد.پل کشکان به شماره ۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده استمنبع:http://www.

beytoote.com/iran/bastani/historic-bridges-kashkan.htmlhttp://www.irna.

ir/fa/News/81439737/http://khabarpu.com/h.php?t=180-xFA-xNEWS-x81439622-x_t_-adxbwocrodajxhxo-am-aauobjoixvajwo-cuou-kbomvi_axjuahttp://vista.ir/content/119544.