اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه حفاظت شده اشترانکوه
استان:
لرستان
شهرستان:
دورود

معرفی نامه

منطقه حفاظت شده اشترانکوه در سال ۱۳۴۹ منطقه حفاظت شده اعلام شد. این منطقه با وسعت ۹۸۴۰۷ هکتار در جنوب و جنوب شرقی شهرستان دورود و در بخش غربی شهرستان ازنا و الیگودرز در استان لرستان واقع شده است.دریاچه گهر که یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی خاورمیانه است در ارتفاع ۲۴۰۰ متر در این منطقه قرار دارد,اکثر مردم این منطقه نیز به دامداری و کشاورزی مشغول هستند.در اشترانکوه پسته کوهی به فراوانی یافت می‌شود و پوشش گیاهی متنوع آن اعم از گون، ریواس و استپها در شیب ملایم بعضی نقاط و گلهای طبیعی و خودرو محل مناسبی برای جانوران ساکن در اشترانکوه است که در آن زاد و ولد کرده و از آنان تغذیه می‌کنند.

پوشش گیاهی منطقه شامل گونه‌های بلوط ایران،سریش ایرانی، لاله واژگون، کما, ارس یا سروکوهی، بادامک، گلابی وحشی، زالزالک، گون، درمنه، بومادران، آویشن ، کلاه میرحسن، پونه اشترانکوهی، محلب، شیرخشت لرستانی، سیر، موسیر می‌باشد. قوچ و میش، بز پازن، خرس قهوه‌ایی، پلنگ ایرانی، گربه وحشی، کفتار، روباه معمولی، گرگ، کبک دری، کبک، عقاب طلایی، دلیجه، بحری، شاهین، چکاوک، سهره،ی طلایی، سهره‌ی پیشانی سرخ، سهره‌ی نوک بزرگ، چلچله دمگاه سفید، سار صورتی، سار، خوتکا، لک‌لک سفید، جی جاق، بزمجه بیابانی، لاک‌پشت مهمیزدار، آگامی صخره‌ای فلش درشت، کور مار، افعی شاخ‌دار، سوسمار مار چشم، لاسرتا، اسکینگ جانوران مهم منطقه هستندتنوع ...

مشاهده کامل متن زیستی گیاهی و جانوری بالا و وجود دریاچه گهر و دیگر چشم‌انپازهای طبیعی، زمینه فعالیت‌های علمی، پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم نموده‌اند.منبع:http://www.lorestandoe.ir/http://www.

iew.ir/1391/06/16/1694http://lorestan.irib.ir/http://www.

fam-group.blogfa.com/page/f9.