اطلاعات بیشتر


نام مکان:
محوطه پاتخت سنگ تراشان
استان:
لرستان
شهرستان:
خرم آباد

معرفی نامه

محوطه پیش از تاریخی پاتخت سنگ‌تراشان در منطقه نوژیان خرم‌آباد در روستای به همین نام قرار دارد .در سال 1382 در حاشیه شمالی این روستا سایت ارزشمندی از دفینه‌های مفرغی مربوط به عصر آهن کشف شد که حیرت باستان‌شناسان را بر انگیخت. اشیاء نفیس مفرغی کشف شده در این منطقه که قدمت‌شان به هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد، از جمله کم‌نظیرترین گنجینه‌های مفرغی جهان به شمار می‌آیند. این منطقه در 6 فصل مورد کاوش‌های باستان‌شناسی قرار گرفته است.

برخی از اشیاء شاخص حاصل از کاوش محوطه‌ی پاتخت سنگ‌تراشان هم اکنون در موزه قلعه فلک‌الافلاک در معرض بازدید گردشگران قرار دارد.طبیعت و منازل روستا سنگ تراشان نیز خود جاذبه ای برای این منطقه است ؛ معماریه خانه‌های روستا با مصالح سنتی ساخته شده است و نحوه قرارگیری آنها با توجه به توپوگرافی منطقه به گونه‌ای است که پشت بام برخی از منازل، حیاط منزل جلویی است و به ماسوله لرستان شهرت دارد. دره‌ای که در پایین دست این روستا قرار دارد، بعد از بارش هر باران مملو از توده‌های عظیم و پیوسته ابر می‌شود، به صورتی که در پایین دست روستا صحنه‌ای بی‌بدیل به شکل دریایی از ابر خلق می‌شود. این دریای ابر جلوه‌ای خاص به منطقه سنگ‌تراشان بخشیده است که از پدیده‌های نادر طبیعت ایران به شمار می‌رود.

محوطه پاتخت سنگ تراشان مربوط به عصر آهن است و در شهرستان خرم‌آباد، بخش پاپی، روستای ...مشاهده کامل متن سنگ تراشان واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ آذر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منابع :http://www.farsnews.com/http://fa.wikipedia.

org/http://yaftenews.ir/newss/other/3656tnews.ir/news/F63413672351.htm.