اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دشت لاله واژگون الیگودرز
استان:
لرستان
شهرستان:
الیگودرز

معرفی نامه

جنس لاله واژگون متعلق به خانواده لاله می‌باشد که تا به حال 125 گونه از آن از نقاط مختلف دنیا گزارش شده است.لاله واژگون برخلاف سایر گونه‌های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده اند و برخی نیز به سبب آنکه درمیان گلبرگهایش همواره قطره آبی جاری است، بدان «گل اشک» نیز می‌گویند.18 گونه لاله واژگون در ایران پراکنش دارد که در ارتفاعات اشترانکوه لرستان ،گلستان کوه خوانسار، و کوههاى صمصامى در چهار محال و بختیارى می‌رویند.با ذوب برفها در دامنه کوههای الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک سیاه می‌رویند و به سان نوزادان طبیعت در دامن دایه باد سرود زندگی آغاز می‌کنند.

رویش هزاران لاله واژگون در هر بهار در دشت زیبای «لاله‌های واژگون » جلوه بی نظیر و کمیاب طبیعت گوناگون حیات وحش در ایران را نمایان می‌کند. دشت زیبای لاله‌های واژگون الیگودرز در منطقه سردسیر شرق استان لرستان قرارگرفته و رویشگاه گل منحصر به فرد و کمیاب «لاله‌های واژگون» و انواع دیگری از گیاهان مرتعی خودرو است.این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه‌های زاگرس ادامه می‌یابد. یکی از رویشگاهای لاله واژگون ˈدشت دالانیˈ الیگودرز با دوهزار و 900 هکتار وسعت در یکی از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانکوه می‌باشد.

قرار گرفتن این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانکوه ...مشاهده کامل متن و احاطه شدن توسط کوههای دیگری همچون مورزرین ، قالی کوه ، شاه کول و نسارتخت زیبایی آن را صد چندان کرده است.

مجموعه این مناظر چشم نواز و بی بدیل باعث شده همه ساله بسیاری از گردشگران و دوستداران طبیعت از سراسر کشور به این منطقه سرازیر شوند.در این دشت زیبا ومنحصر به فرد دو نوع نادر از گلهای لاله واژگون به نامهای ˈسوسن چلچراغˈ و ˈاشک مریمˈ با ارتفاعی بالغ بر 120 سانتی متر می‌روید.از مجموع ۱۲ گونه گل تزیینی لاله، «لاله واژگون»، گل بومی سرزمین ایران است که در قرن شانزدهم میلادی به اروپا برده شد و در اقلیم مناسب قاره سبز پرورش یافت.در کنار رویش لاله‌های واژگون ،گون، موسیر و انواع دیگری از گیاهان مرتعی در هر بهار زینت بخش دشت لاله‌ها است.

مناظر زیبا و پوشش گیاهی منحصر به فرد این منطقه همه ساله هزاران نفر از مشتاقان طبیعت را به سوی خود می‌کشاند. به گفته کارشناسان زیست محیطی ، دشت دالانی الیگودرز یکی از مخازن ژنتیکی گل لاله در کشور محسوب می‌شود.منبع:http://aligudarz91.blogfa.

com/post/237https://lornews.wordpress.com/2010/05/15/aligoudarz/http://www.lorna.

ir/post-68.aspxhttp://zistnews.com/News.aspx?ID=6009.