اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کوه تمندر
استان:
لرستان
شهرستان:
الیگودرز

معرفی نامه

کوه تمندر رشته کوهی در جنوب غربی شهرستان الیگودرز میباشد که در نواحی بربرود و زلقی واقع شده است .کوهستان تمندر یکی از بزرگترین شکارگاه‌‌های شهرستان الیگودرز است.این کوه چهار رشته شمالی، جنوبی، خاوری و مرکزی دارد. رشته شمالی ۲ قله ازنا و دره سر را در بر می‌گیرد که به ترتیب ۳۲۰۰ و ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند.

رشته مرکزی دارای ۶ قله به نام‌های قله مرکزی تمندر، هما، قله شمالی، خاوری و جنوبی تمندر و قله جنوبی دره سر است که همه آنها بیش از ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند. قله مرکزی تمندر ۳۹۰۰ متر ارتفاع دارد.رشته شمالی تمندر ۲ قله «فرسش» و«قله جنوبی» را شامل می‌شود. رشته جنوبی تمندر نیز شامل یک خط الرأس ۱۵ کیلومتری است که در انتهای باختری آن قله مخروبه قدیمی به نام قلعه دختر قرار دارد.

رشته کوه تمندر به علت برف گیری و وجود شیب‌های مناسب در پاره‌ای از مناطق، قابلیت ایجاد و توسعه ورزش اسکی را نیز دارد.چشمه غار تمندر از ضلع شمالی آن بیرون می‌آید و جزو جاذبه‌های طبیعی منطقه به حساب می‌آید.آب فراوانی از غار تمندر در قسمت شمالی کوه در اطراف روستای قاسم آباد بیرون می‌آید که اخیرا دهانه غار بسته شده و از آب آن برای پرورش ماهی استفاده می‌شود. از دیگر چشمه‌های این کوه چشمه گردکانک می‌باشد که از یال جنوبی کوه بیرون می‌آید.

در دامنه این کوه دریاچه سد خان آباد قرار دارد که محلی مناسب برای قایق سواری، ورزش‌های ...مشاهده کامل متن آبی و ماهیگیری می‌باشد.

منبع:heygar.ir/fa/news/2850vista.ir/content/119224http://lorestanhouse.ir/Index.

aspxhttp://stonelion.blogfa.com/post-117.aspx.