اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای مهیار
استان:
اصفهان
شهرستان:
اصفهان

معرفی نامه

کاروانسرای مهیار یکی از کاروانسراهای معروف دوران صفوی می‌باشد که در روستای مهیار در پنجاه و دو کیلومتری جنوب اصفهان بنا شده است. مهیار در دوره صفوی یکی از آبادی‌های مهم به شمار می‌آمده تا جایی که حتی چند گردشگر خارجی در آن دوره از این روستا بازدید کرده و شرحی از آن را نیز ثبت کرده‌اند. کاروانسرای مهیار در دوره شاه‌اسماعیل بناشد، اما بر اثر بلایای طبیعی بخشی از آن ویران شد، سپس در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی بازسازی و بخش‌هایی به آن اضافه شد.در کاروانسرای مهیار سی اتاق یکسان پنج در چهار متری دور تا دور حیاط ساخته شده است که هر یک دارای ایوانی مجزا می‌باشد .

چهار اصطبل سراسری در چهار گوشه کاروانسرا قرار دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این کاروانسرا داشتن جلوخان می‌باشد که به بازار، قهوه‌خانه، مسجد و نانوایی متصل می‌شده است. جلوخان‌ها کاربرد اجتماعی داشته‌اند و مکانی جهت تجمع و برگزاری مراسم بوده‌اند. از دیگر امکانات این کاروانسرا می‌توان به آب‌انبار، آسیاب و حمام اشاره نمود.

سردر کاروانسرا در عقب رفتگی وسیعی نسبت به حصار بنا ساخته شده است. در نمای سردر زینت هایی از کاشی تراشیده دیده می‌شود.در چهار طرف حیاط مرکزی این بنا، ایوانهای کوچکی در جلوی اطاق مسافران قرار گرفته و ایوان‌های اصلی که در میان ایوان کوچک قرار گرفت هاند، از دوطرف به وسیله طاقنماهایی محدود می‌شوند.کاروانسرای مهیار همچنین .

..مشاهده کامل متن پذیرای مسافرانی را که از راههای دور با قافله‌ها به اصفهان میرسیدند، بوده است. این بنا در تاریخ بیستم خرداد هزار و سیصد و بیست و یک با شمارهٔ ثبت سیصد وپنجاه و چهار به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://www.tebyan.

net/http://www.forum.98ia.com/http://wikimapia.

org/http://www.negahmedia.ir/.