اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گایکان
استان:
لرستان
شهرستان:
الیگودرز

معرفی نامه

گایکان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز است که در 20 کیلومتری شهر الیگودرز قرار دارد و از اطراف به ارتفاعات بلند و برفگیر محدود می‌شود.روستای گایکان دو هزار و 318 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و آب‎وهوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.گایکان از پیشینه تاریخی نسبتاً طولانی برخوردار است و یکی از روستاهای قدیمی لرستان به شمار می‎آید.مردم روستای گایکان به زبان لری بختیاری سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

درآمد اکثر مردم روستای گایکان از فعالیت‏های زراعی و دامداری تأمین می‏شود. گروهی از مردم روستا نیز در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.پرورش زنبور عسل و تولید عسل نیز در روستای گایکان رواج دارد.انواع میوه‏ها به ویژه گردو از مهم‏ترین محصولات باغی روستای گایکان به شمار می‏رود.

مراتع سرسبز و حاصلخیز و پوشش گیاهی مناسب موجبات رونق دامداری را فراهم آورده است و گوشت قرمز و انواع لبنیات از مهم‏ترین محصولات دامی این روستا می‌باشد.زنان روستا در اوقات فراغت به تولید صنایع دستی می‏پردازند و انواع قالی، گلیم و جاجیم را با زیباترین طرح‏ها و نقش‏ها تولید می‏کنند.روستای گایکان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. خانه ‏های روستا عموماً تحت تأثیر شرایط طبیعی، نوع معیشت و فعالیت خانوار روستایی شکل گرفته .

..مشاهده کامل متن است و اغلب در یک طبقه و با سقف مسطح و دیوارهای ضخیم ساخته شده‏ اند.خشت، ملاط گل، آجر و تیرهای چوبی عمده مصالح به کار رفته در خانه‏‌های قدیمی این روستا است.

در ساخت واحدهای مسکونی جدید از مصالح آهن، سیمان و گچ استفاده شده است.در اراضی این روستا انواع گیاهان دارویی مانند ختمی، بنفشه، شیرین‏بیان، گون و سبزیجات معطر می‏ رویند که کاربردهای دارویی مختلفی دارند.در اطراف روستای گایکان کوه‏های بلندی وجود دارند که روستا را برگرفته ‏اند. سطح این کوه‏ها در زمستان پوشیده از برف می‏شود و چشم ‏انداز بسیار زیبایی پدید می‌‏آورد.

مناظر طبیعی این کوه‏ها برای علاقمندان به ورزش کوهنوردی جذابیت فوق‏ العاده‏ای دارد.پیرامون این روستا زیستگاه انواع جانوران و پرندگان مانند گرگ، شغال، روباه، گراز، خرگوش، کبک و تیهو می‏باشد. آرامگاه امامزاده ابراهیم(ع) زیارتگاهی است که در 1.5 کیلومتری روستا قرار دارد و از جاذبه‌های مذهبی این روستا میباشد.

مردم این روستا مانند سایر ایرانیان در اعیاد بزرگ مذهبی و ملی مانند فطر، قربان، غدیر و نوروز به جشن و سرورو و در سوگواری ائمه (ع) به عزاداری می‏پردازند.مراسم عروسی و مراسم چوب‏ بازی و شاهنامه‏ خوانی از مهم‏ترین مراسم و آیین‏ هایی است که در روستای گایکان برگزار می‏شود.موسیقی بختیاری در روستای گایکان رواج دارد. کرنا، ساز و دهل از مهم‏ترین آلات موسیقی رایج در این روستا است.

مقام ‏های موسیقی بختیاری به «بیت» معروف است. گله‏داری، برزگری، ابوالقاسم‏خان و مقام شیرعلی مردون از رایج‏ترین مقام‏های موسیقی بختیاری است.پوشاک مورد استفاده مردم روستای گایکان را لباس‏های محلی بختیاری تشکیل می‏دهد.لباس مردان شامل سربند، کلاه نمدی، شلوار گشاد، شال کمر، گیوه است.

مهم‏ترین محصولات صنایع دستی و بافته ‏های روستایی قالی، گلیم و جاجیم هستند. مهم‏ترین سوغات روستا شامل گردو، عسل، موسیر و انواع بافته‏‌های دستی است.ترخینه، آش دوغ یا ماسوا و برساق رایج‏ترین غذاهای محلی روستا میباشند.کوه‏های پربرف، چشم ‏اندازهای دلپذیر، طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل، گایکان را به یکی از زیباترین و دیدنی‏ترین روستاهای استان لرستان تبدیل کرده است.

فضاهای زیبای این روستا چشم بینندگان را خیره و مسحور می‏کند.منبع:http://stonelion.blogfa.com/post/200http://lorestan.

isna.ir/default.aspx5http://deevanonline.com/lorestan_.