اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد سلطانی ( مسجد امام )
استان:
لرستان
شهرستان:
بروجرد

معرفی نامه

مسجد سلطانی از بناهای تاریخی دیدنی شهر بروجرد است که در مرکز شهر و در کنار راسته بازار بروجرد واقع شده است.این مسجد امروزه با نام مسجد امام شناخته می‌شود و در زمان فتحعلی شاه قاجار بر روی ویرانه‌های یک مسجد بسیار قدیمی ساخته شد و یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای تاریخی کشور می‌باشد. دو نمونه نسبتاً مشابه در همان زمان در شهرهای قزوین و تهران ساخته شدند که هر سه این مسجدها در دوره پهلوی تحت نام مسجد شاه شناخته می‌شدند. معماری مسجد سلطانی بروجرد برگرفته از معماری مسجد شاه تهران است.

این مسجد دارای 3 در ورودی به خیابانهای صفا, جعفری و به سرای حافظیه در بازار دارد. شبستان و ایوانهای بنا مزین به کاشیهای خشتی و کتیبه‌های فراوان است. در لوح طاق ایوان غربی آن نوشته شده است : " عمل استاد اسکندر شیرازی … این دو طاق مقرنس توسط جناب مستطاب میرزا معصوم اتمام پذیرفت , غره شعبان المعظم سنه 1209 " این مسجد در زمره مساجد سلطانی زمان فتحعلی‌شاه قاجار است که همانند آن در بازار تهران نیز وجود دارد.مسجد سلطانی دارای چهار طاق و ایوان بزرگ در چهارگوشه است.

صحن بزرگ مسجد دارای ابعاد 67 در 41 متر است و حوض بزرگی در وسط آن صحن قرار دارد.مسجد سلطانی از مدرسه‌های و حوزه‌های معتبر دینی است و بویژه در زمان سکونت آیت‌الله بروجردی در این شهر از رونق بسیاری برخوردار بوده است . در ایوان غربی مسجد سلطانى بروجرد ، ..

.مشاهده کامل متن یکى از حوزه‌هاى علمیهٔ دینى فعال ایران قرار دارد که ۱۶ حجره دارد. این حجره‌ها ، داراى درهاى اُرسى مشبک بوده‌اند که اینک تنها ، اندکى از آن باقى مانده است. این درها ، هر یک شاهکارى از درهاى مشبک هستند.

در ایوان غربی این مسجد کتیبه‌ای قرار دارد که بیان می‌دارد فتحعلی شاه مالیات خبازان این شهر را بخشیده است.مسجد سلطانی در زمین لرزه فروردین 1385 خسارت زیادی دید و بخش‌های زیادی از ایوانهای جنوبی و شمالی آن فرو ریخت که دوباره مرمت گردید.این بنا به شماره 394 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.

jamaran.ir/fa/NewsContent-id_71758.aspxhttp://borujerd.ir/gardeshgari/amakene-tarikhi.

htmlhttp://www.30to.ir/post/79http://www.mashahireborujerd39.

blogfa.com/post/12http://memarinews.com/vdca.6n0k49n0y5k14.

html.