اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای تیان
استان:
لرستان
شهرستان:
ازنا

معرفی نامه

تیان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا است که در کوهپایه‌های رشته کوه سر به فلک کشیده اشترانکوه و در جوار دشت‌های سرسبز ازنا قرار دارد . برای سفر به روستای تیان شهرستان ازنا ، از هرکجای ایران به شهرستان ازنا سفر میکنید، از شهرستان ازنا به سمت جنوب شرقی رفته و بعد از طی 15 کیلومتر به دهستان سرسبز و قدیمی دربند وارد شده و از دیدنی‌ها و جویبارها ، باغات و مزارع و صیفی کاری دربند بازدید نموده و لذت می‌برید .هنگام خروج از روستا وارد جاده ایستگاه راه آهن دربند شده و به ساختمان ایستگاه می‌رسید و از زیرگذر راه آهن عبور نموده و وارد جاده روستای تیان می‌شوید که مزارع و صیفی کاری‌های بسیاری در آنجا می‌بینید.بعد از طی 5 کیلومتر و عبور از مزارع به رودخانه ماربره ( Marbore ) می‌رسید که در کنار رودخانه درختان بسیاری قرار دارد .

1 کیلومتر دیگر طی کرده تا به روستای سرسبز و توریستی تیان برسید. ده بزرگ و باصفای تیان دارای 1 باب سوپر خواربار و 2 باب بقالی 1 باب تراشکاری ، 2 باب مسجد ، 150 خانوار و 700 نفر جمعیت ، 1 مدرسه ابتدایی و 1 مدرسه راهنمایی است .روستای تیان دارای 2 محله ده بالا و ده پایین است که محله ده بالا قدیمی‌تر و دارای خانه‌های چوب و گلی است. کوچه‌ها به طور قدیمی ساخته شده و هر خانه دارای جایگاهی برای نگهداری گاو و گوسفند است و سگ‌های وفادار به خوبی در مقابل جانوران وحشی .

..مشاهده کامل متن از آنان محافظت میکنند.این روستای زیبا با مردمان صبور و سختکوشش و باغت گردو و میوه همه ساله پذیرای مهمانانی از سراسر ایران و در پاره ای موارد گردشگران خارجی میشود که میخواهند چند روزی به دور از هیاهوی زندگی مدرن دمی بیاسایند و از اکسیژن سرشار اشترانکوه بهره ببرند.

نسیم گرم جنوب در عبور از رشته کوههای 4250 متری اشترانکوه و باغات سرسبز تیان خنک شده وجود خسته گردشگران و جهانگردان را آرامشی عمیق می‌بخشد. به راستی دیدن یخچالهای طبیعی و پربرف اشترانکوه از پنجره خانه‌های تیان چنان نشاطی به روح و تن آدمی می‌دهد که کمتر جایی میتوان اینگونه با نشاط شد.چشمه چاه تیان که در واقع آبراهی طبیعی و زیرزمینی از دوران قدیم زمین شناسی است آب برفهای اشترانکوه را از فواصل دور به کنار روستا انتقال داده و با جوشش یکباره منظره بسیار زیبا و جالبی را به تصویر میکشاند که وجود انسان را از شوق به جوش می‌آورد . آب این چشمه چاه چنان خنک است که به سختی میتوان یک دقیقه دست خود را در آب نگاهداشت.

منبع:http://oshtorankoohtian.blogfa.com/post-33.aspxhttp://aznaazna.

persianblog.ir/post/96/.