اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار کوگان
استان:
لرستان
شهرستان:
خرم آباد

معرفی نامه

این غار یکی از معدود غارهای مصنوعی استان است که به دست انسان در دل کوهستان‌ها به وجود آمده است. غار کوگان، در 40 کیلومتری آزادراه خرم آباد به خوزستان و در کوهی موسوم به «کوگان» واقع شده است. غار کوگان جزو غارهای چند طبقه است که دسترسی بسیار سختی دارد و رسیدن به آن بدون تجهیز به امکانات و وسایل کوهنوردی و غارنوردی ممکن نیست.ورودی غار به صورت چهار گوش به طول دو متر و نیم و عرض دو متر و بیست سانتیمتر می‌باشدو به سمت شمال باز می‌شود.

غار شامل دو طبقه است که طبقه اول آن از چهار اتاق و فضاهای مرتبط به هم تشکیل شده است. طبقه دوم آن حدود سه و نیم متر بالاتر از کف قسمت اول غار است. این غار دارای اتاق‌هایی برای استفاده بوده و نمونه‌ای از معماری صخره‌ای اشکانی میحسوب می‌شود که علاوه بر آن، این غار به آیین مهر نیز نسبت داده شده است. مساحت کلی فضاهای تعبیه شده در غار دست‌ساز گوگان حدود دویست و هشتاد و یک متر مربع است و از نکات جالب توجه در این غار وجود مخازن آب در داخل اتاق‌هاست.

غار گوگان مربوط به دوره اشکانی (پارتی) بوده به شماره دو هزار و ششصد و شصت در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.منابع :http://www.beytoote.com/http://fa.

wikipedia.org/.