اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دره نی گاه
استان:
لرستان
شهرستان:
دورود

معرفی نامه

شهرستان دورود در استان سرسبز لرستان نام آشنای همه کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت میباشد.عزیزانی که قصد صعود به قلل اشترانکوه و یا دیدار از دریاچه کوهستانی و زیبای گهر را دارند در ابتدا وارد این شهر میشوند. این شهرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کنار منطقه اشترانکوه ،وآب و هوای سرد و معتدل خود دارای چشم اندازهای زیبای طبیعی است،که کوهها و آبشارها ،دره‌ها و دیگر مناظر طبیعی و مختلف را در خود جای داده است یکی از این موهبت‌های الهی دره زیبای نی گاه می‌باشد..

هوای معتدل دره و رود روان و زلال که از امتداد رود ،گهر رود که از دریاچه گهر سرازیر میشود از میان این دره زیبا میگذرد و صحنه‌های بی بدیل بوجود میآورد که روح هر طبیعت گردی را شاداب و سرخوش میکند اطراف این دره را دیواره هاو صخره هایی بلند احاطه کرده که وصف ناپذیر میباشند.این دره یکی از زیباترین و دست نخورده‌ترین دره‌های کشور هست که به دلیل وجود تنوع زیست محیطی و پوشش گیاهی خود همچنان زیستگاه امنی برای حیات وحش منطقه اشترانکوه میباشد پوشش گیاهی این دره شامل انواع درخت‌های میوه از جمله بلوط،انگور . گیلاس . تمشک .

گلابی و ….میباشد که دره را سرسبز و زیبا‌تر کرده است .و از گونه‌های جانوری این منطقه وجود حیواناتی نظیر خرس .پلنگ .

گربه وحشی . روباه . گرگ . گراز.

و گونه‌های پرندگان مختلف و زیبا میباشد.مسیر‌های دسترسی به دره ...

مشاهده کامل متن نی گاه:مسیر اول : کوهنوردانی که ازدریاچه گهر در حال برگشت میباشند و زمان کافی در اختیار دارند میتوانند پس از رسیدن به چشمه زیر پنبه کار از دره ای که در سمت چپ قرار دارد و رود گهر رود به آن سرازیر میشود وارد این دره شوند که البته ادامه کل مسیر تا انتهای دره با سنگ چین هایی مشخص گردیده و فقط نیاز به کمی دقت است. در مسیر پیمایش دره از چندین نقطه باید از رودخانه عبور کرد البته در اوایل فصل بهار به علت بارش‌های بهاری و بالا آمدن رودخانه ممکن است در بعضی از نقاط ،مسیر را آب در بر گرفته باشد وتا اواسط فصل بهار ممکن است به همین صورت باشد ،که باید مواظب جریان تند آب بود و مسیر را در نقاط یاد شده چند درجه ای تغیر داد. در انتها مسیر دره به روستای تی میرسد .که از آنجا به بعد می‌توان با وسایل نقلیه به شهر دورود حرکت کنید…برعکس همین مسیر هم برای پیمایش دره وجود دارد که باید بعد از رسیدن به شهر دورود با وسایل نقلیه ای که از میدان امام رضا(ع) (میدان مرکزی) به سمت روستای امام زاده پیرعبدالله و از آنجا به سمت روستای تی و ابتدای دره نی گاه میرسد حرکت کنند.

و می‌توانند تا انتهای دره یا همان چشمه پای پنبه کار را پیمایش نمایند.و در صورت داشتن وقت کافی سری هم به دریاچه گهر زد.مسیر دوم: این مسیر برای کسانی که قصد رفتن به دریاچه گهر را ندارند و قصد دارند که مستقیم وارد دره شوند.ابتدا باید از چشمه خرم که ابتدای مسیر دریاچه گهر است به سمت گردنه سلام گاه (گله چیر) که اطاقک و آنتن مخابراتی روی این گردنه نصب شده حرکت کنند که حدودا ۳۰ دقیقه بطول می‌انجامد.

سپس از طریق سرازیری که از روی گردنه به سمت دره پر درختی از گردو حرکت کنند و وارد دره شوند که معروف به دره گردو است.بعد از رد کردن دره گردو که پوشش انبوه درختان آن گردو می‌باشد آبشاری قرار گرفته که باید قبل از رسیدن به آبشار از روی یال پایین کوهی که در سمت چپ قرار دارد به سمت دره حرکت کرد. و از آنجا موافق با جریان رود خانه که طول مسیر دره است و به سمت روستای تی میرسد حرکت کرد.- بهترین زمان پیمایش دره اواسط اردیبهشت ماه می‌باشد .

- از ابتدا تا انتهای دره بدون احتساب استراحت حدود ۸الی ۹ ساعت زمان نیاز است .- این دره جز منطقه حفاظت شده اشترانکوه میباشد. و دارای پاسگاه محیط زیست می‌باشد.- قبل از رفتن به سمت دره از شرایط دره توسط پاسگاه‌های محیط زیست که قبل از روستای تی و یا پاسگاه محیط زیست روستای درب آستانه ( ابتدای مسیر دریاچه گهر)آگاهی کامل پیدا کنید.

- از مسیرهای پا کوب شده و سنگ چین‌های مسیر حرکت کنید که وارد دره‌های فرعی و خطرناک نشوید.- برای زیبایی همیشگی طبیعت وحفظ محیط زیست ،دفع زباله‌ها را در طبیعت همواره مد نظر قرار داشته باشیم.منبع :http://www.2rood.

com/.