اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار یخی
استان:
مازندران
شهرستان:
آمل

معرفی نامه

آدرس : مازندران ،آملآبشار یخی، آبشاری است در ارتفاع ۵۱۰۰ متری از جبههٔ جنوبی کوه دماوند. آبشار یخی، یکی از پدیده‌های طبیعی شگفت انگیز و کم نظیر جهان به شمار می‌آید در استان مازندران و در بخش لاریجان آمل قرار دارد .ارتفاع این آبشار بین ۷ تا ۱۲ متر گفته شده و به جز در زمان‌های کوتاهی از تابستان که برای مدت کوتاهی باریکهٔ آبی از کنار آن جاری می‌شود، در سایر زمان‌ها یخ‌زده است.دسترسی به این آبشار، نیازمند منحرف‌شدن از مسیر اصلی جبههٔ جنوبی است.

مکان این آبشار در نزدیکی قله پرشکوه دماوند و در ارتفاع 5100 متری از سطح دریا جا گرفته است و از این نظر آبشار یخی آمل نه تنها بلندترین آبشار ایران بلکه مرتفع‌ترین آبشار خاور میانه به شمار می‌رود .آبشار یخی، سه متر قطر دارد و مدام نیز به قطر آن افزوده می‌شودو علت تشکیل آن ناشی از ذوب برف‌های گودال بالای آن است که به هنگام گرمای ظهر تابستان، باریکه آبی را به وجود می‌آورد و از کنار آبشار یخی عبور می‌کند این آب مدت کوتاهی دوام می‌آورد و بلافاصله منجمد می‌شود این آبشار یکی از آبشارهای عجیب و منحصر به فردجهان است.در سمت چپ این آبشار تپه‌های گوگرد شروع می‌شوند که گاز متصاعد شده از آنها صعود را برای کوهنوردان مشکل می‌کند. آبشار یخی کوه دماوند در بین کوهنوردان ایرانی از شهرت خاصی برخوردار است.

این نکته قابل ذکر است که بر روی آبشارهای یخی از این نوع، ...مشاهده کامل متن سطح یخ صاف و یکدست نبوده و بصورت قندیل‌های یخی بزرگی روی هم چیده شده اند و همین موضوع برزیبایی آن می‌افزاید.

منابع:http://www.ichto.ir/Default.aspx?tabid=225http://mazandaran.

irib.ir/component/content/article/80/3894http://www.irandeserts.comhttp://fa.

wikipedia.org/wiki/.