اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار هریجان
استان:
مازندران
شهرستان:
چالوس

معرفی نامه

آدرس : در جاده‌ی چالوس تهران، نزدیکی گردنه هزار چم در روستای هریجان قرار گرفتهتقریبا تمام فرعی‌های جاده چالوس، هرکدام به منطقه‌ای دیدنی و بکر منتهی می‌شوند که یکی از این مناطق دیدنی، روستای «هریجان» است. هریجان روستای زیبا و سرسبزی است که در بخش کلاردشت و شهرستان چالوس قرار دارد. هریجان یکی از مناطق خوش آب و هوای منطقه کلاردشت است که پایتخت نشینان با چند ساعت رانندگی می‌توانند یک آخر هفته خوب را پشت سر بگذارند و تا پای آبشار بلندش بالا بروند و با کمتر از 10کیلومتر فاصله از جاده چالوس و پیچ‌های مختلف، شما را به یک طبیعت بکر و آرام می‌رساند.بافت روستا، علفزارهای وسیع و آبشار بلند از دیدنی‌های هریجان هستند.

در اردیبهشت ماه، این منطقه از البرز مرکزی، رنگارنگ می‌شود و گیاهانی در آن می‌روید که عمرشان بسیار کوتاه است؛ پس فرصت دیدن اردیبهشت متفاوت هریجان را از دست ندهید، فقط حواستان باشد پای آبشار که رسیدید، هوس رسیدن به بالاترین نقطه‌اش به سرتان نزند؛ چون علاوه بر خطر سقوط، ممکن است به حیوانات خطرناک بربخورید.از تهران بعد از حدود 2 ساعت و 135 کیلومتر رانندگی به روستای هریجان می‌رسید.خودروی شخصی: وارد جاده چالوس که شوید، حدود 4 کیلومتر بعد از سیاه‌بیشه در پیچ سمت راست جاده، تابلوی رستوران «جعفر میردار سلطانی» را می‌بینید. از این فرعی تا روستای هریجان حدود 5کیلومتر راه دارید.

این جاده، ...مشاهده کامل متن خاکی وپرشیب است.

بعد از حدود یک ربع به روستا خواهید رسید.وسایل نقلیه عمومی: از راننده بخواهید که در نشانی بالا شما را پیاده کند. از این فرعی تا روستا حدود یک ساعت و نیم پیاده‌روی در مسیر سربالایی تند پیش‌روی شماست؛ می‌توانید میان‌بر هم بزنید، وقتی در مسیر جاده خاکی قرار گرفتید، بعد از حدود 700 متر در پیچ دوم و در سمت راست تان، یک جاده مالرو و پاکوب قرار دارد که از میان درختان جنگلی می‌گذرد. بعد از گذشتن از یکی دو تپه و علفزار از پایین روستا سردرمی‌آورید.

در این مسیر هم حدود یک ساعت و نیم در راه خواهید بود.آبشار هریجان در گردنه "هزارچم" در جاده تهران- چالوس قرار گرفته است و بیش از 9 متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کوه‌های البرز می‌باشد.این آبشار با آب فراوان‌، فـضـای مـرتـفـع و بـیشه‌ای و چشم انداز کوهستانی ، دره ای و جنگلی از فرازکوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می‌شود. آبشار باریک هریجان در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید.

حدود 300، 400 متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی وجود دارد که مسیر دسترسی به آبشار است. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌روی دارید اما اگر می‌خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ترین تاج که حدود 9 متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید. در این مسیر که کمی شیب‌دار است در سمت راست، پیش از آنکه راه سنگلاخی شود، یک فضای علفزاری و تکه سنگی صاف و بزرگ قرار دارد که می‌توانید همان‌جا کمی استراحت کنید. آبشار در بهار پرآب‌تر از همیشه است و در ماه‌های گرم، بسیار کم آب می‌شود.

بعد از رسیدن به تاج آبشار، وارد جاده پشت آن نشوید؛ زیرا علاوه بر خطر برخورد با جانوران وحشی پشت آبشار، منطقه حفاظت‌شده است و بدون دریافت مجوز نمی‌توانید وارد آن شوید.حیات‌وحش هریجان غنی است و وجود جانورانی مثل کل و بز ، خرس، تیهو و کبک باعث شده که این منطقه جزو مناطق حفاظت‌شده باشد؛ شکار در آن ممنوع است. اگر تا به حال به این منطقه سفر نکرده‌اید، حتما با بلدهای محلی همراه شوید.آبشار هریجان اصلی‌ترین منبع تامین کننده آب این روستاست.

قله ورشت، دره چشمه زرد، کوه دهلا و رود ایلکا از مناظر بدیع طبیعت هریجان هستند. شقایق‌های منطقه حفاظت شده وروشت در نوع خود کم نظیرند. مردم این روستا، بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغولند. در این روستا از سرویس بهداشتی و محلی برای اقامت خبری نیست.

نام‌خانوادگی بیشتر مردم این منطقه «میردار سلطانی» است، پس اگر افراد زیادی را با این نام دیدید، تعجب نکنید.منابع :http://www.yjc.ir/fa/news/4007596http://www.

hamshahrionline.ir/details/168724http://ichtolibrary.ir/wiki/-/wiki/Main/jsessionid=8F770665CB36363039C8E786AC9A75E1http://fa.wikipedia.

org/wiki/%D9%87%D8%B1%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86.