اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد سید
استان:
اصفهان
شهرستان:
اصفهان

معرفی نامه

مسجد سید به احترام سازنده آن یعنی سید محمد باقر شفتی ، به این نام شهرت یافت. ساخت مسجد سید اصفهان در نیمه اول قرن سیزدهم هجری شروع شد اما عمر سید برای اتمام این مسجد کفایت نکرد و آرامگاه سید محمد باقر شفتی در گوشه شمال شرقی مسجد بنا گردید که زیارتگاه مردم می‌باشد. مسجد سید یکی از بزرگترین و مشهورترین مساجد شهر اصفهان می‌باشد که در قرن سیزدهم هجری ساخته شده است. مسجد سید سه ورودی دارد ، ورودی اصلی در شمال مسجد واقع شده و به در زنجیر معروف است ، مقرنس‌های سردر با کاشی‌های معرق پوشیده شده است اما لچکی‌ها و دیوارها به وسیله کاشی‌های خشت هفت رنگ مزین شده اند.

مسجد سید از مساجد چهار ایوانی قاجاری در اصفهان به شمار می‌آید.پس از فوت سید محمد باقر شفتی ، ساخت و ساز مسجد متوقف نشد و قسمتی از ساخت مسجد بوسیله حاج سید اسد الله ، فرزند ایشان، معروف به سید ثانی ادامه پیدا کرد اما کاشیکاری مسجد بوسیله نواده سید ، حاج سید محمد باقر ادامه یافت . از ویژگی‌های این مسجد ، وجود چهار مهتابی در جلوی حجره‌های فوقانی در دو ضلع شرقی و غربی می‌باشد. ورودی دوم مسجد سید معروف به در حمام دوقلو در جنوب شرقی و ورودی سوم در جنوب غربی مسجد است که مردم به یاد موذن مسجد ، درب ملا علی میرزا می‌نامند.

مجد سید مساحتی حدود هشت هزار و فتاد و پنج متر مربع را در بر میگیرد. این مسجد که بنایی نیمه‌کاره است دارای چهار در اصلی، دو چهلستون، دو شبستان بزرگ، یک گنبد، سه ایوان و بیش از چهل و پنج حجره می‌باشد، اما مناره ندارد همچنین درون شبستان‌های آن نیز کاشی کاری نشده‌است .منابع :http://fa.wikipedia.

org/http://www.negahmedia.ir/http://www.tebyan.

net/http://www.mathhouse.org/http://jahannews.com/.