اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه ابولؤلؤ (بابا شجاع الدین)
استان:
اصفهان
شهرستان:
کاشان

معرفی نامه

آرامگاه ابولولو یا آرامگاه بابا شجاع‌الدین نام بنایی مربوط به دورهٔ ایلخانیمی باشد که در کاشان واقع شده است. برخی شیعیان معتقدند مدفن ابولؤلؤ، قاتل عمر بن خطاب، است. در سمت چپ، جلو بقعه، سنگ قبری قرار دارد که متعلق به سید عزالدین بن شمس‌الدین می‌باشد و مطابق همین سنگ قبر، کنیه‌اش با هجده نسل، به فرزند امام سجاد علیه السلام می‌رسد.بر اساس گفته رییس سازمان میراث فرهنگی کاشان، بنای ساختمان این آرامگاه مربوط به دوره ایلخانی در حدود قرن هفتم و هشتم هجری می‌باشد که در دورهٔ قاجار بازسازی هایی در آن صورت گرفته است و دارای گنبد مخروطی شکل و کاشی‌کاری می‌باشد.

این بنا در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت شده‌است.در پی برگزاری سالانه مراسم عمرکشان، ورودی این بنا در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت بسته شد و پس از آن شایعاتی مبنی بر تخریب بنا میان مردم پخش گردید که تکذیب شد. هم اکنون این مکان به مقر نیروی انتظامی، معاونت اجتماعی و ارشاد، تغییر نام و کاربری داده است.به گفته برخی از مؤلفین اسلامی ابولؤلؤ فیروز، جوان صنعتگر از مردم فین کاشان بود که اعراب او را به بردگی به مدینه بردند و چون بر اثر تحمل شکنجه‌های فراوان به جان آمده بود، از راه کینه جویی، عمر خلیفه دوم را به قتل رساند.

تاریخ بنای اولیه گنبد و بارگاه او مشخص نیست ولی بر کاشی‌های قبر تاریخ هفتصد و هفتاد و هفت هجری قمری دیده می‌شود که ضریح ...مشاهده کامل متن ساده چوبی آن را دربر گرفته است.

منابع :http://www.beytoote.com/http://fa.wikipedia.

org/http://abulolo.persianblog.ir/http://www.kashanica.

com/http://gallery2.igtr.ir/.