اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای فیلبند
استان:
مازندران
شهرستان:
بابل

معرفی نامه

در جنوب بابل در بلندای رشته کوه‌های البرز در مازندران، روستایی است که در آن دلتان برای زمستان تنگ نمی‌شود. زمستان‌های طولانی فیلبند توانسته بسیاری از گردشگران را روانه این روستای مازندران کند.زمستان در این منطقه زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان گفت نزدیک به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت‌فرسایی همه جا را فرا می‌گیرد به همین سبب در این فصل روستا خالی از سکنه می‌شود.فیلبند یکی از مرتفع‌ترین روستای ییلاقی استان مازندران است که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی (روستای دیوا) واقع شده است که از سطح دریا حدود ۳۷۰۰ مـــتر ارتفاع دارد.

قله‌های دماوند مثل جزایری از میان ابرها قدرت خود را به رخ این کوه مرتفع می‌کشاند.در فصل بهار و پاییز در یک نیم روز ممکن است همه پدیده‌های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را بدون لکه ابری مشاهده کرد. تنوع هوا زیبایی‌های طبیعت، مناظر و چشم اندازهای اعجاب انگیز هر بشری را به هیجان می‌اندازد. در تابستان‌ها بیش از هزار و دویست خانوار جمعیت دارد.

و در زمستان بطور کلی خالی از سکنه است زیرا شدت سوز و سرما و برف امکان زندگی را غیر ممکن می‌سازد و در سال قریب ۷ ماه پوشیده از برف است.مردمانی بسیار تنومند و قوی هیکل دارد که از قدرت بدنی زیادی برخودارند. به همین دلیل قادر به انجام ..

.مشاهده کامل متن کارهای بسیار سخت و طاقت فرسا می‌باشند همت عالی و تعصبات قومی در انجام کارهای اجتماعی و عمرانی و تعهد به دین و مذهب از ویژگی‌های دیگر مردم سخت کوش فیلبند است. از اماکن متبرکه و مذهبی فیلبند مسجدها و دو تکیه قدیمی آن را باید نام برد. که به دلیل خلوص و پاکی نیت سازندگان معتقد این بناها این دو تکیه از کرامات خاصی برخوردارند و هر ساله دوستداران اهل بیت جهت زیارت و اجابت نذورات خود از شهرها دور و نزدیک به فیلبند سفرمی کنند.

از محصولات زراعی فیلبند سیب زمینی و چغندر می‌باشد که سیب زمینی فیلبند بی شک از مرغوب‌ترین و خوش خوراک‌ترین نوع سیب زمینی‌ها می‌باشد و در منطقه از معروفیت خاصی برخوردار است. نزدیک‌ترین راه ارتباطی فیلبند به جاده اصلی راه پرپیچ و خمی است که از فیلبند به طول 45 کیلومتر در کیلومتر 25 آمل به جاده هراز (سه راه منگل) می‌پیوندد بعد از گذشت از روستای تاریخی و قشنگ سنگچال به مرتفع‌ترین روستای ییلاقی استان مازندران یعنی فیلبند خواهید رسید.قدمت تاریخی این روستا را حداقل 700سال تخمین زده اند. این روستا از چشمه‌های کوچک و بزرگ متعددی بهره مند است چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانیست که برای درمان درد کلیه مفید است.

می‌گویند که وجود فلوئور کافی در آب چشمه‌های این منطقه در استخوان بندی مردمش تاثیر بسزایی گذاشته است.کوهنوردان بسیاری برای بالا رفتن از قله‌های فیلبند و امامزاده قاسم به این منطقه می‌آیند که البته قابل توجه است با این‌که قله فیلبند با بلندای 3250 متر در این منطقه قرار دارد، اما مردم خود روستا چنین قله‌ای را نمی‌شناسند و معتقدند بلندترین نقطه‌ای که روستا در آن قرار دارد، قله فیلبند نامیده می‌شوددر کنار بازدید از روستای فیلبند، دیدن روستای سنگچال را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم. روستای فیلبند از چند چشمه آب معدنی نیز برخوردار است که برخی از آنها بسیار کوچکند. چشمه لار که یکی از چشمه‌های کوچک این روستا به حساب می‌آید، دارای املاح معدنی بسیار خوبی است که برای بر‌طرف‌کردن درد‌های کلیه مناسب است.

علاوه بر دوستداران طبیعت، بیشترین گردشگران و مسافران این منطقه را بیماران و کوهنوردان تشکیل می‌دهند. کوهنوردان به صورت گروهی به این منطقه سفر می‌کنند. به دلیل این که این منطقه، منطقه‌ای کوهستانی به حساب می‌آید از گیاهان دارویی خاصی برخوردار است و بسیاری از افرادی که در زمینه گیاهان دارویی و کشت یا گردآوری این گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند، در فصل‌های مختلف راهی این منطقه می‌شوند تا از گیاهان دارویی این منطقه استفاده و بهره لازم را ببرند.در بهار هنگامی که برف‌ها آب شوند ، همرا ه آب شدن برف‌ها گلها و گیاهان و سبزی‌های خوراکی زیادی شروع به روییدن می‌کند ، که عمر گلریزان آنها تا پایان آب شدن برفها است .

از جمله این سبزیهای خودرو الیما یا تره وحشی است ،که بسیار تند و خوش مزه و اشتها آور است و دیگر کوه گندمک و گوه چنگلک و تپی سرک و زرد مرغی میباشد .که اهالی این سبزی هارا بصورت تازه وخشک در سبزی پلو وسبزی کوکو و دیگر غذاها مصرف میکنند .یکی از زیبایی‌های فیلبند این است که این روستا بر فراز ابرها قرار دارد و بیشتر روزها همه جا را ابر و مه فراگرفته است و چشم‌اندازی زیبا را به وجود می‌آورد.در صورتی که ابر و مه وجود نداشته باشد و هوا به طور کامل صاف و آفتابی باشد، می‌توان از این روستا که در بلندترین نقطه منطقه است به تماشای مناظر اطراف پرداخت که در نوع خود بسیار لذتبخش بوده و تجربه‌ای خوش را در شما ایجاد خواهد کرد.

کوهنوردان بسیاری برای بالا رفتن از قله‌های فیلبند و امامزاده قاسم به این منطقه می‌آیند که البته قابل توجه است با این‌که قله فیلبند با بلندای 3250 متر در این منطقه قرار دارد، اما مردم خود روستا چنین قله‌ای را نمی‌شناسند و معتقدند بلندترین نقطه‌ای که روستا در آن قرار دارد، قله فیلبند نامیده می‌شود. دوچرخه‌سواران و دوستداران مسافرت با دوچرخه می‌توانند با انتخاب مسیر جاده هراز به روستای فیلبند به راحتی مسیر را طی کرده چرا که مسیر جاده هراز تا روستای فیلبند - که نزدیک به 40 کیلومتر است- آسفالت شده و شیب مناسبی دارد و دوچرخه‌سواران به آسانی می‌توانند با رکاب‌زدن به روستای زیبای فیلبند دسترسی پیدا کنند.برای رسیدن به فیلبند، می‌توانید مسیر 25 کیلومتری آمل ـ هراز را انتخاب کنید که پس از گذشتن از روستای سنگچال به فیلبند می‌رسید. این روستای ییلاقی حدود 2700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرتفع‌ترین روستای ییلاقیست که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی قرار دارد.

منبع : http://www.axkhane.blogfa.com/post-114.

aspxhttp://mazandaran.irib.ir/http://mihanstar.com/http://www.

beytoote.com/mazandaran.irib.ir jamejamonline.

ir.