اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار فرهادجوی
استان:
مازندران
شهرستان:
تنکابن

معرفی نامه

دره سه هزار منطقه ای بکر و زیبا با چشم اندازهای بدیع و آب و هوای مطبوع به همراه آبشارها و چشمه‌های آب گوارا، آرامش شگرفی را برای گروههای گردشگری فراهم می‌آورد. یکی از این آبشار‌ها که چشم انداز قابل توجهی را به بار آورده است، آبشار فرهاد جوی می‌باشد. سیاحت به هدف دیدن این آبشار شما را به جاده دوهزار و سه هزار می‌کشاند. جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می‌شود پس از عبور از خرم آباد به مساحت 2 کیلومتر، به منطقه قلعه گردن می‌رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنکابن به نمایش می‌گذارد.

این محل با تنکابن 8 کیلومتر فاصله دارد. در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می‌کند، آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا 50 متر قابل افزایش است. این آبشار محیطی زیبا را برای اتراق مسافران بوجود آورده است. علاوه بر آن در ده متری غرب فرهاد جوی واقع در جاده‌ی آسفالته قلعه گردن به دو هزار آثاری برجای مانده از سنگ وساروج به چشم می‌خورد.

سنگ و ساروجی محکم که در فواصل متفاوت و با ارتفاع مختلف وجود دارد. این آثار نشانگر وجود قلعه ای در این سامان در روزگاران پیشین می‌باشد. شکل سنگ و ساروج و مکانی که در آن قامت برافراشته به خوبی نشان می‌دهد در دوره‌های قدیم مردمانی جهت دفاع از این سامان دست به کار ساختن قلعه ای شده اند. وجودچاه مانندهایی به عمق 2 تا 3 متر در درون این سنگ چین‌ها حکایت از چاره اندیشی قلعه نشینان دارد که آب مورد مصرف خود را گویا از طریق فرهاد جوی تامین می‌کردند.

منبع :http://mazandsea.blogfa.com/page/album1.aspxhttp://zirebameshahr.

iran.sc/http://tonekaboniha.mihanblog.com/post/13.