اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل خشتی جمعه بازار یا خشت پل
استان:
مازندران
شهرستان:
جویبار

معرفی نامه

پل خشتی جمعه بازار که به خشت پل نیز معروف است در دوران قاجار، در فاصله پنج کیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاهرود بنا نهاده شد. این پل آجرى که به خشت پل نیز معروف است، به طول 46متر و عرض گذرگاه3.30 متر، بلند‌ترین ارتفاع آن از سطح زمین 6.60 متر در فاصله ۵ کیلومترى شمال شرق شهرستان جویبار بر فراز رودخانه سیاهرود قرار دارد.

جهت پل تقریباً شرقی-غربى و داراى پنج چشمه (طاق) جناقى است.گذرگاه پل سنگ‌فرش و مصالح اصلى آن را آجر و ملات ساروج تشکیل مى‌دهد. این پل دارای ۵ طاق جناقی است و پایه‌های آن درجهت مخالف جریان آب دارای موج شکن (سازه‌هایی از جنس بتن یا سنگ و یا ترکیبی از هر دو که برای حفاظت تاسیسات ساحلی از خطر امواج و مقابله با تاثیر آنها ساخته می‌شود) مثلثی شکل می‌باشد.گفتنی است، به دلیل رفت و آمد زیاد بخشی از پل در حال تخریب است، که در حال حاضر پل دیگری در کنار این پل احداث شده است.

اما در کنار این پل بازار هفتگی جویبار برگزار می‌گردد که شاید یکی از جالبترین بازارهای روزانه که در نقاط مختلف در شهرهای شمالی کشور باشد، جمعه بازار شهر جویبار مهد کشتی در استان مازندران است و ویژگی مهم این جمعه بازار محل مخصوصی است که در دل بازار به قسمت فروشندگان گوشت و کبابیها که انواع کباب و جگر و جغول بغول فروشی‌ها اختصاص داده شده است در این بازار و در این قسمت محلهایی برای نشستن افراد برای خوردن ...مشاهده کامل متن کباب در نظر گرفته شده است که به نوبه خود بسیار دیدنی است .

منبع :http://www.3neshaneh.com/news/single/7179http://rasad.irna.

ir/fullnews/EAF822745078.htmlhttp://www.3neshaneh.com/news.