اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل سی
استان:
مازندران
شهرستان:
قائمشهر

معرفی نامه

منطقه خیبوس در دهستان شیرگاه ، شهرستان قائم شهر قرار دارد . گفته می‌شود که "خی بوس" به جایی می‌گویند که زمین رانش پیدا کرده و باز شده است و این اتفاق در اینجا حدود دهه چهل اتفاق افتاده است ولی از کم و کیف آن اطلاعی در دست نیست. رودخانه " توجی " Tuji از شاخه‌های رودخانه تالار است که به طول 12 کیلومتر که از ارتفاعات 280 متری " لاک سنگ " در 15 کیلومتری جنوب شرقی قائم شهر سرچشمه گرفته و از یک منطقه جنگلی عبور به سمت غرب روان می‌شود وبعد از عبور از خیبوس و جنوب " برنجستانک بالا و پس از آمیختن با رودخانه " تجون " در ارتفاع 120 متری به رودخانه تالار می‌ریزد . گفتنی است کوه لاک سنگ با حداکثر ارتفاع 806 متر جزو حاشیه شمالی کوهستان البرز مرکزی است.

منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل سی در استان مازندران با وسعت ۳۴۷۱ هکتار طی مصوبه شماره ۱۹۰ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته استاین منطقه منحصر به فرد در مسیر جاده قائم شهر – تهران بصورت اراضی جنگلی انبوه قرار دارد.خیبوس پوشیده از جنگل‌های با ارزش هیرکانی و توده‌های کم دست خورده شمشاد است . از دیگر گونه‌های درختی مهم منطقه می‌توان ممرز ، بلند مازو ، راش ، پلت شیردار ، نمدار ، ملچ ، خرمندی ، انجیلی و توسکا را نام برد .گونه‌های اصلی جانوری منطقه عبارتند از : مرال – شوکا- پلنگ- خرس قهوه ای – شغال – گراز – روباه معمولی- تشی- رودک – سنجابک – درختی – کبوتر جنگلی- توکای گلوسیاه- توکای پشت بلوطی- مار آبی- و لوس مار .

وجود تنوع زیستی بالا ، جنگل‌های کم نظیر و کم دست خورده هیرکانی ، گونه‌های با ارزش شوکا- و مرال و دره‌های پر آب و راه‌های دسترسی مناسب ، زمینه فعالیت‌های علمی و پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم ساخته اند.منبع: http://www.earthwatchers.orglhttp://www.

iew.ir/1391/06/16/1698.