اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه مارکوه
استان:
مازندران
شهرستان:
رامسر

معرفی نامه

قلعه مارکوه در جاده بین رامسر - تنکابن و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد و از بناهای دوره اسلامی به حساب می‌آید.این قلعه بی نظیر به دلیل ارتفاع و چشم انداز بی مانندی که به دریای خزر دارد، مزارع برنج، مرکبات و باغ‌های چای ، اشراف به تپه‌ها و ارتفاعات سرسبز البرز و روستاهای اطراف و رودخانه نسارود در شرق و ...

به "بام رامسر" شهرت دارد.قلعه مارکوه مخروطی شکل، مشجر و جدا شده از سلسه کوههای البرز بوده که در فاصله شش کیلومتری شرق رامسر و سه کیلومتری ساحل دریا و محور ارتباطی تنکابن به رامسر واقع استاین قلعه در دوره‌های مختلف اسلامی به عنوان پایگاه نظامی در مقابل تهاجم دشمنان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.. این کوه صخره‌ای با وسعت ۶۰۰هزار مترمربع با انواع درختچه‌ها، درختان انجیلی، بلوط، شمشاد و ازگیل پوشیده شده و ارتفاع قله از سطح دریا حدود ۲۶۰متر بوده که احداث ۳۳۰ پله در ضلع جنوبی کار صعود را آسان می‌کند.

قلعه مارکوه در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره 3484 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.برای رسیدن به مارکوه و منظره‌ی شگفت انگیزش باید در مسیر "رامسر" به " تنکابن" وارد بخش " کتالم" شد.در مسیر کوتاهی که از کتالم به قلعه مارکوه طی می‌کنید، بدون شک مناظر بی بدیل زیباش شما رو وادار می‌کنه تا خودروتون رو پارک کنید و چند دقیقه ای رو صرف دیدن و لذت بردن ..

.مشاهده کامل متن از مناظر کم نظیرش و عکاسی کنید.بعد از حدود 15 تا 20 دقیقه رانندگی در این مسیر، به دامنه کوه مارکوه می‌رسید. از دامنه کوه تا نزدیکی قلعه یک جاده نیمه آسفالت وجود داره که مسافران معمولا این مسیر رو با ماشین طی می‌کنن.

بعد از طی کردن این مسیر به پله هایی می‌رسیم که ما رو به سمت قلعه هدایت می‌کند،تعداد این پله‌ها نزدیک به 310 تاست که ارتفاع خیلی کم این پله‌ها و عرض مناسب مسیر رو به یک پیاده روی لذت بخش تبدیل می‌کند.منبع :تجربه سفر به قلعه مارکوه به قلم نیما شهبازیhttp://ramsar.blogfa.com/poshttp://www.

hamshahrionline.ir/details/186340.