اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جنگلهای سه هزار
استان:
مازندران
شهرستان:
تنکابن

معرفی نامه

جنگل‌های سه هزار منطقه ای با طبیعتی زیبا می‌باشند که شهرستان تنکابن واقع شده اند این جنگل‌ها با چشم اندازی بدیع، چمنزارها، جنگل‌های مرتفع، جلگه ای و رودخانه پر آب، یک مجموعه بی نظیر طبیعی را فراهم آورده تا مشتاقان طبیعت، منطقه ای بسیار خاص رویایی را تجربه کنند, وجود آب گوارای روان و آب و هوای مطبوع، این جنگل را بسیار چشم نواز کرده است. در دو کیلومتری جنگل سه هزار، آب معدنی شلف قرار دارد که از مواد قلیایی، نمکی، آهکی، فسفر، اکسید آهن، سیلیس، پتاس، آلومین، کلر، کربنات، منیزیم و اسید سولفوریک تشکیل شده و با داشتن خواص طبی فراوان برای درمان بیماری‌های کلیوی، سوء هاضمه و نقرس، امراض جلدی و درد‌های رماتیسم مفید است. اطراف آب معدنی شلف، مناظر زیبای طبیعی وجود دارد که جلوه خاصی به آن داده است.دره سه هزار در قسمت غربی قله علم​کوه واقع شده است و از این دره میتوان تا طالقان و منطقه الموت رفت , به صورت کوهنوردی و با عبور کردن از راس بعضی از قلل البرز دسترسی به مناطق ذکر شده امکان پذیر است .

در این دره آثارى از زندگى انسانها در گذشته‌هاى دور بر جاى مانده است. آب و هواى مطبوع به همراه آبشارها و چشمه‌هاى آب گوارا و آرامش رویایى این منطقه براى گروه‌هاى گردشگرى مشتاق مناسب است.جنگل ییلاقی سه هزار(ارتفاعات سه هزار) در مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد ..

.مشاهده کامل متن یافته و از دو راهی لتاک در جانب شرقی وارد یک جاده خاکی می‌شود که به طرف منطقه زیبای سه هزار ادامه پیدا می‌کند.مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دو راهی لتاک در جانب شرقی وارد یک جاده خاکی می‌شود که به طرف منطقه زیبای سه هزار ادامه پیدا می‌کند در گذشته رودخانه را هراز می‌گفتند چون منطقه دوهزار دارای دو رودخانه است یکی از سمت نوشا سرازیر می‌شود و دیگری از سمت قله سیالان و عسل(اسل) محله که در قریه کلیشم به هم می‌پیوندند. منطقه سه هزار هم دارای سه رود اصلی شلف رود، گرما رود و مران​رود است که به آن سه هراز می‌گفتند.

با گذشت زمان با جابه‌جا شدن نقطه، هراز به هزار تبدیل شده است. رودخانه پرآب «سه هزار» تنکابن مجموعه زیستی، طبیعی و کم‌نظیر در ایران است. رودخانه سه هزار یکی از شاخه‌های اصلی رودخانه چشمه کیله است. حتی در اکثر نوشته‌ها و کتاب‌ها این رود را به اسم بزرگ‌ترین شاخه‌اش یعنی سه هزار می‌شناسند.

طول رودخانه سه هزار بالغ بر 57 کیلومتر است که دورترین سرچشمه‌اش مربوط به منطقه سه هزار و از کوه‌های تخت سلیمان با ارتفاع بیش از 4600 متر از سطح دریا است. این رود پس از عبور از مسیر کوهستان به سوی دریای خزر جریان داشته ضمن شُرب ساختن جلگه‌های حاصلخیز تنکابن در شمال شهر ساحلی شهسوار، وارد دریای خزر می‌شود.روستاهای منطقه سه هزار به دو دسته جنگلی و کوهستانی تقسیم می‌شود. بازدید از هر کدام از این روستاهای منطقه زیبایی خاص خودش را داردگردشگرانی که از تهران قصد سفر به مناطق بکر و زیبای جنگل‌‌های سه هزار از راه الموت را دارند بعد از طی فاصله 135 کیلومتری بزرگراه تهران – قزوین به میدان ورودی استان قزوین (میدان مینودر) می‌رسند,در این میدان تابلو‌‌های راهنما شما را به سمت الموت راهنمایی می‌کند.

از میدان مینودر تا روستای گرمارود حدوداً 120 کیلومتر است که در طی مسیر از روستا‌‌های بسیاری عبور خواهید کرد از جمله از مرکز بخش الموت بالا (معلم کلایه). سفر در زمستان از این جاده توصیه نمی‌شود ,در زمستان به علت بارش برف عبور و مرور کمی سخت است ,اما در بهار، تابستان و اوایل پائیز بسیار جاده زیبایی است. هنگامی که به جاده خاکی رسیدیدباید آرام رانندگی کنید بعد از طی چند کیلومتر به روستای زیبای پیجه‌بن می‌رسید روستایی که در ارتفاع تقریباً 2600 متری است و مناظر زیبایی دارد و میتوانید با توقف در آن رفع خستگی کرده و از مناظر چشم‌نواز اطراف آن لذت ببریداز روستای پیجه‌بن که بگذرید به آبشار گلالک می‌رسید که کمی از جاده دور است ولی از داخل جاده هم می‌توان به خوبی تماشایش کرد. همچنین به آبشار‌‌ها و چشمه‌سار‌‌های زیادی برمی‌‌خورید در ادامه پس از طی حدود 3 کیلو متر به گردنه سلمبار و کاروانسرای پیجه بن در بالا‌‌ترین نقطه مسیر می‌رسید، که بسیار دیدنی استدر روزگار قدیم مردم منطقه الموت برای تأمین مایحتاج خود از همین مسیر با اسب و قاطر به تنکابن سفر می‌کردند.

در آن سال‌‌ها بنا به تعریف و نقل از بزرگتر‌‌ها زمستان بسیار سختی داشته‌اند و رفت و آمد در این مسیر با سختی و مشقت صورت می‌گرفته است. مردمی که مجبور به مسافرت می‌شده‌اند تا 2یا3 روز در حال پیاده‌روی بوده و یک شب را در کاروانسرا و شب بعد را در محله‌‌‌های نزدیک تنکابن می‌مانده‌اند. در ادامه به طرف پائین گردنه پس از رد شدن از کاروانسرا به مراتع بسیار زیبایی بر می‌خورید که در فصل تابستان دامداران و زنبورداران محلی دام‌‌ها و زنبور عسل‌شان را به علت وجود گل‌‌های زیاد و علف‌‌های معطر به این منطقه می‌آورند.بعد به روستا‌‌های مران، درجان و سلمبار می‌رسید.

جاده دیگر از حالت گردنه‌ای خارج شده و در حاشیه رودخانه ادامه پیدا می‌کند و کم‌کم پوشش گیاهی منطقه کوهستانی به پوشش جنگلی تغییر شکل می‌دهد و شما با پشت‌سر گذاشتن چند روستای بکر و زیبا وارد منطقه سه‌هزار تنکابن می‌شوید، البته وقتی به نزدیک جنگل سه‌هزار می‌رسید دو باره جاده آسفالته شروع می‌شود. حالا کاملاً از منطقه الموت جدا شده‌اید و در منطقه تنکابن هستید. در جنگل سه‌هزار می‌توانید اطراق کنید و حتی شب را هم بمانید. یا اگر وقت داشتید می‌توانید با ادامه مسیر به دوراهی دوهزار و سه‌هزار برسید و مسیر دوهزار را برای گردش و استراحت انتخاب کنید در دوهزار به منطقه چالدره می‌رسید که دارای منطقه‌ای زیبا و امن با سوئیت‌‌ها و امکانات رفاهی است که می‌توانید با استراحت در آن شب خاطره‌انگیزی از سفرتان داشته باشید.

با ادامه مسیر در منطقه دوهزار به عسل محله می‌رسید و دو باره می‌توانید با پشت سر گذاشتن چند روستا به راه مالرو منطقه الموت برسید که دیگر نمی‌توان با ماشین ادامه مسیر داد. منبع:http://tonekabonciti.blogfa.com/post/15http://www.

yjc.ir/fa/news/4137622http://www.tebyan.net/newindex.

aspx?pid=140449http://www.cloob.com/c/mazer0n/109385426http://tonekaboniha.mihanblog.

com/post/14.