اطلاعات بیشتر


نام مکان:
شاهزاده ابراهیم فین
استان:
اصفهان
شهرستان:
کاشان

معرفی نامه

شاهزاده ابراهیم فرزند موسی بن جعفر (ع) می‌باشد که آرامگاه ایشان در فین کاشان واقع شده است. بقعه معتبر و قدیمی این امامزاده درجنوب کاشان در مسیر خیابان امیر کبیر کاشان قرار دارد که قدمت آن به دوران قاجار بر می‌گردد . صحن مصفا ،ایوان کاشیکاری مزین به نقاشی مناظر و آبنما و درختان سرو سر به فلک کشیده وگنبد وگلدسته‌ها فضای زیبا و مفرحی را به وجود آورده است . در دو طرف صحن حجره‌های مختلفی قرار دارد که آرامگاه خانوادگی اهالی فین کاشان می‌باشد.

حرم دارای دو درب ورودی در شمال وجنوب بوده که روی درب آن عبارت (انا مدینه العلم وعلی بابها) نوشته شده است. امامزاده گنبد مخروطی شکل دارد . می‌گویند زنی بنام خاله بیگم در گذشته بانی بنای این بقعه بوده است که بر اثر خوابی که دیده اقدام به ساخت حرم وبقعه نموده است .در سال هزار و سیصد و هشت هجری، محمدخان معروف به انیس‌الدوله - حاکم کاشان - ایوان و رواق‌های حرم را به آیینه‌‌کاری زیبایی مزین ساخته است.

این بقعه به شماره ثبت چهارصد و یک در سال هزار و سیصد و بیست و چهار به دبیب ارزش معماری آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.منابع :http://www.negahmedia.ir/http://www.

arianica.com/http://karimaneh.persianblog.ir/http://kashan.

cfu.ac.ir/http://wikimapia.org/.