اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار هوتو
استان:
مازندران
شهرستان:
بهشهر

معرفی نامه

غار هوتو کمربند در محدوده شهری شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) قرار دارد.این غار در حدود سال‌های 1949 و 1951 میلادی توسط «پرفسور استانلی کوور»، استاد دانشگاه فیلادلفیا کشف و بررسی شده است.در این غار بقایایی از صنایع سنگی شامل ابزارهای خراشنده، پوست کنی، سوراخ کننده و فلزی که عموماً در شکار و تهیه پوشاک مورد استفاده قرار می‌گرفتند کشف شده است. همچنین بقایای سه انسان شامل یک کودک و دو بزرگسال و بقایای حیواناتی از جمله غزال، گرگ، خرگوش، فک آبی و در دوران جدیدتر نوسنگی بقایای حیواناتی از جمله گوسفند و بز که در فصل‌های مختلف مورد شکار قرار می‌گرفتند در غار هوتو کمربند کشف شده است.

بقایای کشف شده بیانگر این است انسان‌های نوسنگی 8000 سال پیش با پوشاک آشنایی داشته و می‌توانستند در زندگی مورد استفاده قرار دهند.بقایای جدیدتر در غار هوتو کمربند شامل نخستین گونه‌های فلزی از جمله مس و برنز است.منوچهر ستوده در کتابش از آستارا تا استارآباد این مکان را دقیق‌تر شرح می‌دهد: سال ۱۹۵۱ م. گودالی عظیم کنده شد.

از عمیق‌ترین نقطه این گودال به سنگ‌ریزه‌های عصر یخچال برخوردند. در این گودال طبقاتی از عهد آهن تا نئولیتیک و در پایین آن آثار پالئو لیتیک دیده می‌شود. برای تحقیق بیشتر گودالی در طبقات دوران یخبندان کنده شد که شامل سنگ‌ریزه‌های سیاه بود. در فاصله میان هر یک ماسه و لای قرار داشت.

...مشاهده کامل متن کمی پایین‌تر قشری از سنگ‌ریزه‌های قرمز مخلوط با ماسه و پایین‌تر از آن قشری از سنگ‌ریزه‌های قرمز مخلوط با ماسه و خاک رس دیده شد.

در این قشر اشیای از سنگ چخماق بدست آمد که مربوط به عصر پالئولیتیک است. در قشر دیگر این طبقه بود که اسکلت سه انسان کشف شد.منبع:http://www.irancaves.

com/fa/cavedetail.aspx?ID=180http://isna.ir/fa/news/91042112903http://mardomsalari.com/template1/News.

aspx?NID=139859http://vista.ir/.