اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار شاهان دشت لاریجان
استان:
مازندران
شهرستان:
آمل

معرفی نامه

آبشار شاهان دشت با طول تقریبی صد و هفتاد متر در کنار قلعه زیبا و باشکوه ملک بهمن در دهکده ای به همین نام در منطقه امیری لاریجان در جاده هراز وافع شده است. قلعه ملک بهمن در سال هزار و پنج هجری ساخته شده است و بقایای آن به وضوح از زیر آبشار نمایان است. آبشار زیبای شاهان دشت یکی از بلندترین آبشارهای استان مازندران می‌باشد که به عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسیده است. این آبشار پرآب، دائمی و عظیم، درجانب جنوبی جاده و رودخانه هراز باشکوهی وصف‌ناپذیر خودنمائی می‌کند که از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یک‌کوه هرمی شکل به روستای شاهان دشت سرازیر می‌شود .

در ارتفاعات مشرف به روستای شاهان دشت آبشار اصلی شاهان دشت با ارتفاع چهل و سه متر که دارای مجموعا هشت آبشار متعدد است در مجموعه ارتفاعی صد و هفتاد متری دارد.در بالای آبشار شاهان دشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن شهرت دارد و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده و از بزرگ‌ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و پایداری زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال می‌رسد. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهان دشت، پارکینگ شاهان دشت، گذر از روستای شاهان دشت و حدود پانزده دقیقه پیاده‌روی است. برای رفتن به کنار این آبشار باید ابتدا شیب تند روستای شاهاندشت را طی کرد که مسیری چهار کیلومتری است و از کنار رودخانه و کوه می‌گذرد.

در ابتدای روستا برای پارک اتومبیل مکان مناسبی در نظر گرفته شده است و ادامه مسیر را باید از میان کوچه باغ‌ها و خانه‌های اهالی روستا پیاده پیمود. این مسیر از کنار یک قبرستان و مسجد قدیمی گذشته و تابلوهای کوچکی شما را به سمت آبشار راهنمایی می‌کنند. از دو مسیر می‌توان برای ادامه راه استفاده کرد:اول مسیر شمالی از بالای روستا میگذرد و شما را مستقیما به بالای آبشار و منظره زیبای آن می‌رساند که مقداری ناهموار بوده و وجود تخته سنگ‌های بزرگ و شیب تند جایی برای اطراق باقی نگذاشته و بیشتر جهت بازدید به کار می‌رود. مسیر جنوبی روستا مسیر بهتری می‌باشد که در انتها به پایین آبشار می‌رشد و مکان اطراق و حتی چادر زدن نیز وجود دارد.

البته طول این مسیر کمی بیشتر است. در هر دو مسیر زیبایی و شکوه آبشار به خوبی خود نمایی می‌کند . شدت ریزش آب از این آبشار پنجاه متری به حدی است که قطرات آب تمامی فضای پایین آبشار را فراگرفته و وجود ابری متراکم از آب مانع از حرکت انسان از کنار آبشار می‌شود. البته همین امر باعث ایجاد شور و هیجان در گردشگران است.

آبشار شاهان دشت به صورت دوپله ای بوده و گیاهان آبزی و خزه‌ها در میان دیواره‌های آن دیده می‌شوند.منابع:http://fa.wikipedia.org/http://www.

safarnama.net/http://www.beytoote.com/iran/tafrihi/cascade1-shahandsht.

html.