اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مقبره ملا محسن کاشانی
استان:
اصفهان
شهرستان:
کاشان

معرفی نامه

آدرس : اصفهان- کاشان-کاشان- خیابان ملامحسن فیض - خیابان شهید اسلامی تبار شهر کاشانمقبره ملامحسن فیض کاشانی، در خیابان ملامحسن فیض و خیابان شهید اسلامی تبار شهر کاشان واقع شده است. ایشان عالم و دانشمند قرن یازدهم هجری قمری بودند که در کاشان دیده به جهان گشوده و در سن هشتاد و چهار سالگی، در بیست و دوم ربیع‏ الثانی سال هزار و نهصد و یک هجری قمری دار فانی را وداع گفته و در این مکان که در واقع منزل و باغ آن مرحوم بوده به خاک سپرده شده اند. ایشان مولف حدود دویست و سی جلد کتاب می‌باشد که از معروف‌ترین آن کتاب وافی و صافی است که تفسیر سُور قرآن کریم و نقل احادیث می‌باشد. این مکان هم اکنون مساحتی بالغ بر هزار متر دارد و دور تا دور آن حجره و زائرسرا جهت رفاه حل زایرین از قدیم ساخته شده که هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کنار مزار ملامحسن فیض کاشانی آرامگاه دختران و پسران و پدر و مادر ایشان و همچنین همسر وی که دختر ملاصدرا می‌باشد قرار گرفته اند که داخل سردابه پایین مزار می‌باشند.محمد مشهور به ملا محسن و ملقب به فیض در چهاردهم ماه صفر سال هزار و هفت قمری در یکی از معروف‌ترین خاندان علم، عرفان و ادب، که سابقه درخشان آنان به حدود چهار قرن می‌رسد در کاشان به دنیا آمد.پدرش رضی الدین شاه مرتضی فقیه، متکلم، مفسر و ادیب در کاشان حوزه تدریس داشته و از شاگردان ملا فتح الله کاشانی و ضیاء ..

.مشاهده کامل متن الدین محمد رازی بوده است.مادر او زهرا خاتون بانویی عالم و شاعر، دختر ضیاء العرفا رازی (از عالمان بزرگ شهر ری) بوده است. جد فیض تاج الدین شاه محمود فرزند ملا علی کاشانی، عالم و عارفی شاعر و ناموران زمان خویش در کاشان بوده و در آنجا مدفون است.

ملا محسن فیض در هشتاد و چهار سالگی در کاشان بدرود حیات گفت و در قبرستانی که در زمان حیاتش زمین آن را خریداری و وقف نموده بود، به خاک سپرده شد. بر طبق وصیت ایشان، بر روی قبر وی سقف و سایبان ساخته نشده است ولی اهالی مسلمان آن دیار، هر صبح جمعه به «قبرستان فیض» رفته، با قرائت فاتحه و توسل به او، از روح ملکوتی‌اش استمداد می‌کنند.منابع :http://www.negahmedia.

ir/http://harameyar.org/http://majlesi.ahlolbait.com/http://wikifeqh.

ir/http://fa.wikipedia.org/.