اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای آب اسک
استان:
مازندران
شهرستان:
آمل

معرفی نامه

طبیعت زیبای روستای اسک و آب و هوای معتدلش باعث شده تا در روزهای گرم سال، مسافرین داخلی و خارجی بسیاری به این روستا سفر کنند و در حاشیه‌ی امن رودخانه هراز به تماشای طبیعت بپردازند. یکی از موهبت‌های این روستا چشمه‏‌های آبگرمی ست که از دل خاک می‏ جوشند و گردشگران بی شماری را به سوی خود می‌کشاند.این آب گرم دارای ترکیبات اسید کربنیک و بیکربنات دوسود می‌باشد. اطراف این چشمه قشرهای آهکی به وجود آمده که به مرور زمان به سنگ‌های مرمر تبدیل شده اند.

این چشمه اب گرم برای درمان امراض پوستی از جمله اگزما و زخمهای کهنه مفید می‌باشد. علاوه بر آب گرم فوق، آب معدنی‌های دیگری نیز در آب اسک وجود دارد که برای رفع امراض پوستی و گوارشی توصیه شده اند.همچنین غاری نیز در این روستا واقع شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست.این غار در شهرستان آمل و در نزدیکی آب اسک، در دره هراز واقع شده‌است که حدود یک ساعت از روستا پیاده روی دارد که از کنار ارتفاعات و حواشی رود هراز می‌گذرد.

طول این غار سیصد و هفتاد متر می‌باشد که مسیرهای متعدد کوچکی نیز داردو دهانه آن بسیار بزرگ و بلند می‌باشد. دسترسی به غار مقداری نیاز به مهارت در کوه نوردی دارد. نمای از از قله دماوند در تمام طول مسیر پیداست که منظره ای شگفت انگیز دارد.غار از دو قسمت متفاوت تشکیل شده است که در قسمت ورودی غار به یکدیگر متصل می‌شوند.

از قسمت ورودی یک ...مشاهده کامل متن راه به سمت غرب به طول شصت متر ادامه دارد که در طول این راه تعدادی راه‌های فرعی نیز وجود دارند.

قسمت اصلی غار در یک پاساژ بزرگ قرار دارد که به سمت جنوب ادامه می‌یابد و بعد از صد و بیست متر یک انشعاب وجود دارد که به قسمتی از غار وصل می‌شودو مسیر به سمت غرب ادامه پیدا می‌کند. این راه دویست متر دیگرطول دارد. در این مسیر تعدادی راه‌های فرعی و همچنین راه هایی که بصورت حلقه ای به پاساژ اصلی برمی گردد، وجود دارند. این غار محل زیست یک کلنی بزرگ خفاش می‌باشد.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://www.caving-in-iran.

org/http://treep.ir/http://www.amol.gov.

ir/index.php?static&sid=1597.