اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه تاریخی حسینی
استان:
اصفهان
شهرستان:
آران و بیدگل

معرفی نامه

این خانه، در ضلع شرقی خانه بنی‌کاظمی در محله کوشک صفی کاشان قرار گرفته شده است. قدمت این بنا متعلق به دوران قاجار باز میگردد و بیشترین ساختمان‌های آن در قسمت‌جنوبی آن واقع شده اند. این بخش پشت به آفتاب ساخته شده تا نور و گرمای کمتری وارد شود. اتاق پنج دری در ضلع جنوب‌خانه و قسمت شمالی حیاط آب انبار، مهتابی، مطبخ انبارها و دیگر بخش‌های خانه بنا شده اند.

ورودی خانه حسینی در کوچه‌ای است با شیبی تند، که از کوچه کوشک صفی و در مجاورت گذر کوشک صفی منشعب می‌شود و پس از در دو لنگه چوبی به هشتی ورودی متصل می‌شود. حجم‌های ایجاد شده در نمای حیاط خانه حسینی، دارای هماهنگی است ودر کمال سادگی اجرا شده است. حیاط این خانه مربع مستطیل است و در طرفین طولی آن چهار باغچه قرار دارد. این بنا در سال هزار و سیصد و هفتاد و شش از سوی هیئت امنای بازسازی خانه‌های قدیمی کاشان به نام شهرداری کاشان خریداری و عملیات بازسازی آن شروع شد.

اما به دلیل توقف فعالیت هیئت امنا مرمت آن نیز متوقف است.خانه باغ حسینی از بناهای اواخر دوره قاجاریه می‌باشد که به سبک معماری درونگرا و به صورت خانه باغ با حیاط و باغ نسبتا بزرگ در ضلع شمالی و بنای ساختمانی و شاه نشین در ضلع جنوبی احداث شده است.نمای این خانه با تزیینات و قوس‌های تزیینی گچبری شده و ایوان کناری با تناسبات دقیق معماری با دو جفت ستون در دو طرف ایوان میانی و حوضخانه ..

.مشاهده کامل متن ساخته شده و در گذشته قنات روستا از حیاط و باغ این خانه عبور می‌کرد. خانه باغ حسینی یزدل بدلیل دارا بودن ارزشهای خاص تاریخی و معماری بشماره چهارده هزار و نهصد و چهار در اسفند سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. منابع :http://www.

isfahancht.ir/http://www.kashanica.com/http://jarabian.

blogfa.com/http://www.irna.ir/http://vista.

ir/.