اطلاعات بیشتر


نام مکان:
برج هشتل
استان:
مازندران
شهرستان:
آمل

معرفی نامه

برج هشتل مجموعه عظیم پنج برج آرامگاهی می‌باشد که درفاصلع پنج کیلومتری شهرستان آمل از جاده بابل، در روستای هشتل قرار دارد البته این برج‌ها در گذشته هشت عدد بوده اند که سه برج آن در اثر مرور زمان تخریب شده اند. این برج‌ها یکی از خاص‌ترین مکان‌های تاریخی استان مازندران به شمار می‌آیند که به شکل مثلث کنار هم چیده شده اند. بزرگترین برج این مجموعه مربوط به یکی از سرداران میرقوام الدین مرعشی، سر سلسله مرعشیان می‌باشد. این سردار به دلیل مقاومتی که در زمان حمله تیمور از خود نشان داد شهرت دارد.

سردار سپاه میر قوام الدین جان خود را برای حفاطت مردمش در مقابل حمله چنگیز از دست داده است.بنای اصلی بقعه چهار ضلعی می‌باشد که مسجدی به آن متصل شده و ایوانی در جلوی مسجد بنا شده است. بنای اصلی از داخل چهار گوشه می‌باشد. در هر یک از اضلاع یک طاقنمای بلند ساخته شده است که با چهار گوشواره گود، چهار ضلعی تبدیل به دایره شده و بر روی این دایره گنبدی بلند نوک تیز قرار دارد.

نمای خارجی این برج هم چهار ضلعی است که میان هر یک از اضلاع طاقنمای بزرگی ساخته شده است . بالای هر یک از بدنه‌ها سیزده قرنیس سینه کفتری وجود دارد. گنبد بنا از خارج از نوع گنبدهای زاویه دار مخروطی شکل است . سه گنبد دیگر در گورستان به بقعه متصل است.

برج هشتل در تاریخ هفتم مرداد سال هزار و سیصد و هشتاد و دو به شماره نه هزار و سیصد ...مشاهده کامل متن و پنجاه و یک در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منابع :http://fa.wikipedia.org/http://www.topforum.

ir/http://www.khorasannews.com/.