اطلاعات بیشتر


نام مکان:
پل دوازده چشمه
استان:
مازندران
شهرستان:
آمل

معرفی نامه

این پل در دوران پادشاهی شاه عباس صفوی بر روی رود هراز در مرکز شهر آمل در ابتدای خیابان سبزه میدان ساخته شده و در دوران قاجار به طور کامل مرمت و بازسازی شده است که دو بخش شرقی و غربی شهر را به یکدیگر مرتبط می‌سازد . این پل پیش از دوره صفوی نیز وجود داشته ولی در زمان شاه عباس صفوی به طور کامل بنا شده است .شکل طاق‌های این پل جناغی می‌باشد که بر روی پایه هایی مستطیل شکل استوار شده اند ، به نحوی که ارتفاع آخرین نقطه تیزی آن از سطح آب رودخانه حدود هفت متر فاصله دارد و فاصله پایه‌های آن شش متر می‌باشد که در قسمت مخالف جریان آب ، سیل برگردان یا موج شکن دارند. طول این پل صد و بیست متر و عرض آن حدود شش و نیم متر می‌باشد.

پل دوازده چشمه در اوایل قرن هجده میلادی توسط یکی از شیخ الاسلام‌های سابق آمل احداث شده و در قرن نوزده میلادی توسط میرزا شفیع مازندرانی وزیر دوره ناصرالدین شاه تعمیر و مرمت گردیده است . قدمت بنای این پل به سال هزار و هجده هجری قمری می‌رسد .امروزه از میان سه طاق این پل آب در جریان می‌باشد که در چند سال گذشته پارکی نیز در کنار این پل احداث شده و جلوه خاصی به این پل بخشیده است . مسافرین و گردشگرانی که به این شهر سفر می‌کنند می‌توانند با خیال راحت وسیله نقلیه خود را در پارکینگ تعبیه شده پارک کنند و از طبیعت زیبا و امکانات این پارک بهره مند شوند.

پل دوازده چشمه بیشتر به خاطر نقش حیاتی و سازنده آن ، یکی از مهم‌ترین پل‌های تاریخی کشور محسوب می‌شود .منابع :http://12cheshmeh.blogfa.com/http://fa.

wikipedia.org/http://amoly.blogfa.com/.