اطلاعات بیشتر


نام مکان:
غار گل زرد
استان:
مازندران
شهرستان:
آمل

معرفی نامه

غار گل زرد غاری رودخانه‌ای می‌باشد که در در دامنه جنوب شرقی قله سه هزار و هفتصد و شش متری گل زرد که از مجموعه قله‌های ناظر بر کوه دماوند واقع شده است . این غار که در استان مازندران، در منطقه پلور و در مراتع شمالی روستای منظریه قرار دارد، از معدود غارهای طبیعی موجود در این منطقه به شمار می‌آید . سطح درون غار از کربنات کلسیم پوشیده شده و درون آن چندین حوضچه آب سرد وجود دارد. عمق برخی از این حوضچه‌ها حدود چهار متر گزارش شده است .

گل زرد از غارهای فعال آهکی می‌باشد و زایش انواع "سازندهای آهکی" در آن ادامه دارد. آب‌های زیرزمینی در تمام سال در این غار جریان دارند. گل زرد از معدود غارهای آهکی حاشیه کوه دماوند می‌باشد که سر باز کرده و زیبایی خاص خودش را دارد . غارهای کشف شده این ناحیه یا مصنوعی و ساخته بشراند یا زیبایی‌های آهکی آن‌ها چندان نیست که قابل توجه باشد.

از دیگر غارهای این منطقه می‌توان به "مجموعه غارهای کافر کولی"، "غار اسک" و "غار انسان" اشاره کرد.این غار در منطقه پلور و در مراتع شمالی روستای منظریه قرار دارد. جاده خاکی منتهی به گل زرد، شصت و پنج کیلومتر بعد از تهران در جاده هراز و اندکی پیش از خروجی سد لار منشعب شده و چهار کیلومتر طول دارد. جاده ای که تنها با اتومبیل آفرود شاسی بلند و دو دیفرانسیل قابل عبور است و در غیر این صورت پیاده رفتن کار معقول‌تری می‌باشد .

...مشاهده کامل متن این جاده فرعی درست بعد از بهمن گیرهای معروف پایین گردنه امامزاده هاشم و پیش از راهدارخانه منظریه از سمت چپ جاده اصلی منشعب شده و انتهای آن به یک کلبه کوهستانی می‌رسد.

از کنار کلبه، با نیم ساعت پیاده روی می‌توان به دهانه غار رسید. دهانه غار کمی تنگ و ترش است. برای ورود به غار باید سینه خیز وارد شد و ده متری هم چهار دست و پا حرکت کرد. غار مسیری مشخص و دالانی دارد که نیازی به نخ کشی یا نشانه گذاری در آن نیست.

هرچند که در طول مسیر شکاف‌ها و آب رو‌های کوچکی وجود دارد که باید مراقب آن‌ها بود از ورود به آن‌ها اجتناب کرد.فضای غار بسیار زیباست و با وجود حوضچه‌های کوچک و بزرگ (که بعضا تا چهار متر عمق دارند) و جویبارهای زیر زمینی و سازندهای آهکی بسیار متنوع; فضایی دلفریب و رویایی ایجاد کرده است. در نظر داشته باشید که رویت این زیبایی‌ها مستلزم دیدار گروهی از غار است که همه نفرات چراغ قوه‌های پرنور همراه خود دارند. برای این غار نوردی نسبتا ساده و رفت و برگشت تا انتهای غار نزدیک به سه ساعت زمان صرف خواهد شد.

زمان مناسب دیدار از غار گل زرد هم خرداد تا شهریور ماه هر سال است و پیش و پس از این زمان دهانه غار معمولابه دلیل آب گرفتگی بسته است.برای بازدید از این غار لوازمی شامل طناب پانزده متری، چراغ قوه‌های ضد آب (ترجیحا چراغ پیشانی) با باطری اضافه ، کلاه کاسک یا کلاه ایمنی و معدن یا حداقل یک کلاه پشمی یا نمدی، لباس مناسب و ضدآب، دستکش پارچه‌ای نازک، کفش سبک (کف آن به نحوی باشد که به راحتی سر نخورد)، کارت بیمه کوه‌نوردی، تنقلات، بطری آب کوچک، کیف کمری کوچک یا کوله غار توصیه می‌شود .منابع :http://www.adoosi.

blogfa.com/http://www.irannomadtours.com/http://fa.

wikipedia.org/http://www.aftabir.com/.