اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبگرم آزرود ( آبگرم آرزو )
استان:
مازندران
شهرستان:
بابل

معرفی نامه

این چشمه تقریبا درفاصله پنجاه و پنج کیلومتری جنوب غربی شهرستان بابل و در بخش بندپی شرقی قرار دارد.این منطقه دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب می‌باشد و متوسط ارتفاع آن از سطح دریا ششصد متر است .این چشمه بین یک و نیم تا دو متر عمق دارد و دمای آن حدود سی الی سی و هفت درجه سانتی گراد می‌باشد . ازنظر ساختار زمین شناسی واحدهای چینه شناسی منطقه اغلب از جنس مارن،آهک ،رس وسیلت وسنگهای آهکی وماسه سنگی است که به دوران دوم زمین شناسی بر میگردد البته در در بعضی ازمناطق واحدهایی از رسوبات متعلق به دوران سوم نیز مشاهده شده است .

نکته قابل توجه دراین منطقه و مناطق اطراف آن ، ناپایداری دامنه‌ها و جاده‌های روستایی است . واحدهایی چینه ای علاوه بر این که عمدتاً چین خورده اند، توسط گسل‌های متعدد فرعی خصوصا دوگسل مهم البرز و خزر تحت تاثیر قرار گرفته اند. عمده چین‌ها دارای زاویه میل ملایمی می‌باشند و راستای این چین‌ها با گسل‌های اصلی تقریباً منطبق اند." ازرود " مخفف کلمه " ازت رود " می‌باشد.

این آب بوی گوگرد می‌دهد که از وسط استخر مانند حباب‌های زیبا قل قل می‌خورد وبیرون می‌آید .این چشمه در میان یک دره زیبای جنگلی و در کنار رودخانه واقع شده است . آب با جوشش از زمین استخری را ایجاد کرده است و به دلیل وجود ترکیبات گوگردی برای درمان بیماریهای پوستی ، روماتیسم ، درد مفاصل و ایجاد آرامش و تسکین اعصاب ..

.مشاهده کامل متن بسیار مفید است .قدیمیان عقیده داشتند که این آب مقدس است و درآن ماری با تاج سبز رنگ زندگی می‌کند که اگر کسی ناپاک وارد چشمه شود آسیب می‌بیند ولی امروزه چنین عقیده ای کمتر مورد توجه است.مسیر رسیدن به این چشمه از جنوب بابل شروع شده و در جاده شهید صالحی که در منطقه‌ی بندپی شرقی قرار دارد، پس از پیمودن مسافتی حدود بیست و پنج کیلومتر به سمت منطقه فیروزجاه و روستای آری به این چشمه می‌رسید.

منابع :http://iranht.ir/http://news.asrgardesh.com/http://babol-sb.

blogfa.com/mamevatan3.blogfa.com.