اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه هزار جریب
استان:
مازندران
شهرستان:
بهشهر

معرفی نامه

بخش هزارجریب منطقه ای کوهستانی می‌باشد که در استانهای مازندران و گلستان قرار دارد. به لحاظ تقسیمات کشوری این منطقه جزو حوزه‌های استحفاظیه شهرستانهای : نکا، بهشهر، گلوگاه و کرد کوی می‌باشد.طبق اخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج ، جمعیت بخش هزار جریب شهرستان نکا چهار ده هزار چهارصد و سی و شش نفر ، جمعیت بخش یانه سریازده هزار و هفده نفر و جمعیت دهستان‌های آزادگان و توسکا چشمه هفت هزار و نهصد و هفتاد و چهار نفر می‌باشدکه در کل جمعیت منطقه هزار جریب حدود سی و سه هزار و چهارصد و بیست و هفت نفر می‌باشد .هزار جریب در جنوب شهرهای ساری،نکا،بهشهر،گلوگاه،بندرگز،کردکوی منطقه واقع شده است که از مشرق به چمن ساور و دامغان ، از جنوب به سمنان ، از غرب به فیروزکوه و از شمال به استرآباد و مازندران منتهی می‌شود.

منطقه هزارجریب ، دو قسمت دودانگه و چهاردانگه را شامل می‌شود. منطقه چهار دانگه به سه قسمت تقسیم می‌شود چهاردانگه هزارجریبی با مرکزیت سرخ گریوه،چهاردانگه شهریاری با مرکزیت یانسر و چهاردانکه یخ کشی با مرکزیت یخ کش اما دیدگاه مولفان تاریخ مازندران غیر از این می‌باشد ولی تمام مورخان نظرشان متفق القول بین امر معتقدند که منطقه هزارجریب به سه قسمت تقسیم شد زمانی که شهر بهشهر در سال هزار و سیصد و سی و سه به شهرستان تبدیل شد منطقه هزارجریب به سه قسمت به شرح ذیل مشخص گردید: ...

مشاهده کامل متن 1- دهستان شهریاری 2- دهستان یخ کش 3- دهستان هزارجریبمجموعه شکار ممنوع هزار جریب در جنوب گلو گاه و جنوب شرقی بهشهر واقع شده است که حدود چهل و نه هزار هکتار مساحت را در بر می‌گیرد . این منطقه دارای موقعیت جغرافیایی خاصی می‌باشد و انواع پوشش‌های مختلف گیاهی و جانوری را در خود جای داده است . هزار جریپ در منطقه کوهستانی واقع شده است که از دیدنی‌های آن می‌توان به غار باد و لک لک در روستای پچت ، چشمه کینوا در روستای ارضت ، آبشار سمبی در روستای یخکش و چشمه عبدالهی در روستای کلا اشاره نمود .هزار جریب از جنگل‌های انبوه با درختانی تنو مند از جمله : ممرز، کچف ، زرشک کوهی ، زدآلو ، الوچه وحشی ، انجیز ، شیردار ، راش و .

.. تشکیل شده است . همچنین در این منطقه گیاهانی دارویی مانند : گل گاو زبان ، آویشن ، اسفنج و غیره نیز یافت می‌شود .

در منطقه شکار ممنوع هزار جریب حیوانات زیادی از جمله : شغال ، گربه وحشی ، گرگ ، مارال (نوعی گوزن ) ، خرگوش ، روباه و همچنین پرندگانی مانند : قرقاول ، بلبل، شاهین ، کبک ، عقاب ، کرکس و ... زندگی می‌کنند .

این منطقه شامل کوه هایی نظیر رشته کوه‌های جهان مورا، کوه سردر، کوه اندرک، کوه کبودریز، کوه پارمت، کوه قلع ادوک می‌باشد و همچنین رودخانه بنام مهربان رود زیبای خاصی را در این منطقه بوجود آورده است.جهت دسترسی به این منطقه از بهشهر پس از خروج از شهرستان بهشهر و گذشتن از بهشت فاطمه و عبور (علی تپه) به عبور پاسند می‌رسیم و از آنجا جاده دسترسی به هزارجریب بطول هجده کیلومتر بصورت آسفالت و مابقی بصورت شوسه می‌باشد. نزدیکترین روستا در فاصله بیست و پنج کیلومتری از عبور پاسند می‌باشد که روستای رودبار و روستای محمدآباد می‌باشد.منابع :http://parsa-village.

blogfa.com/http://amlak.iran-tejarat.com/fa.

wikipedia.org.