اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد مجیران
استان:
مازندران
شهرستان:
رامسر

معرفی نامه

این سد اولین سد مخزنی کشور از نوع خاکی با هسته ای آسفالتی می‌باشد که عملیات اجرایی آن در اسفند ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و دو به پایان رسید . این سد پس از گذراندن برنامه زمان‌بندی سه‌ساله برای آبگیری با وجود بارندگی‌هایی که در غرب استان اتفاق افتاد به طور کامل آبگیری شد و هم‌اکنون سرریز دارد. سد مجیران در بیست کیلومتری رامسر بر روی رودخانه نسارود احداث شده است و مابین اربه کله و دالخانی قرار گرفته است . این سد و جنگلهای اطراف ، واقع در رامسر و منطقه توریستی سد میجران که بزرگترین سد آبی وخاکی خاور میانه به شمار می‌رود و چشم انداز بسیار زیبایی دارد .

سد مجیران در فاصله پنج کیلومتری جنوب مارکوه قرار دارد که البته جاده تا تاج سد آسفالته است. با توجه به منطقه حفاظتی سد میجران شما نمی‌توانید وارد محوطه یا کناره آن شوید. اما بزرگی این سد از فاصله ای دورتر از خود سد بسیار جذاب است.مجیران آب زراعی منطقه به میزان هزار و پانصد هکتار را تامین می‌کند.

توسعه و تقویت صنعت توریسم و تأمین آب شرب شهرهای رامسر ، کتالم و سادات شه ، به میزان هفت میلیون مترمکعب به عهده این سد می‌باشد .منابع :http://fa.wikipedia.org/http://www.

tebyan.net/.