اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مناره زین الدین
استان:
اصفهان
شهرستان:
کاشان

معرفی نامه

منار زین الدین را خواجه زین‌الدین، برادر خواجه عماد‌الدین محمود ( توسعه دهنده مسجد میر عماد و بناهای میدان سنگ ) در دوره جهانشاه قراقوینلوی در نیمه دوم قرن نهم هجری قمری بنا کرده است. در کنار این مناره خانقاهی نیز ساخته شده که امروزه چیزی از آن به جا نمانده و به جای آن مسجدی احداث شده است.این مناره در حال حاضر با نیمی از ارتفاع اولیه در خیابان ملا حبیب الله شریف ( دروازه اصفهان ) واقع شده استو. در حوالی سال هزار و سیصد و پنج به دستور شهردار وقت کاشان و با پرداخت مبلغی معادل یک هزار تومان به معمار چیره دستی به نام حاج حسینعلی، حدود بیت و چهار متر از ارتفاع این مناره تخریب شد.

حال آنکه معمار سازنده اولیه مناره تعمدا آن را به صورت خمیده ساخته بود. در بعضی از قسمت‌های بدنه بیرونی مناره، با استفاده از کاشی‌های فیروزه‌ای، در محیط مناره نوار کمربند مانندی ساخته شده بود که تا بهار هزار و سیصد و نود و یک برجا بود. در این زمان دزدان با استفاده از داربست‌هایی که برای مرمت مناره نصب شده بود، این کاشی‌های فیروزه‌ای را به سرقت بردند. مناره زین الدین با ارتفاع چهل و هفت متر یکی از بلندترین منارهای شهر کاشان بوده، به نحوی که از دید هیچ مسافری که از دور به شهر نزدیک می‌شده مخفی نمی‌مانده است.

قدمت این مناره به هزاره هفتم قبل از میلاد باز می‌گردد که در تاریخ پانزدهم دی ماه سال هزار و سیصد و ده با شمارهٔ ثبت صد و هجده به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منابع :http://www.kashanica.com/http://www.

yjc.ir/http://kashanleader.blogfa.com/http://ahmadmazraati.

blogfa.com/http://fa.wikipedia.org/.