اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاخ مرمر
استان:
مازندران
شهرستان:
رامسر

معرفی نامه

کاخ سلطنتی رامسر که کاخ مرمر نام دارد یکی از آثار دوران پهلوی در شمال ایران به شمار می‌اید . این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال هزار و سیصد و شانزده به بهره برداری رسید و به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می‌شد. ساختمان کاخ در میان باغی به مساحت شصت هزار متر واقع شده که اولین نهال‌های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب در این باغ کاشته شده‌است و یکی از جالب‌ترین و متنوع‌ترین باغ‌های ایران به شمار می‌آید. معماری این کاخ با زیر بنای حدود ششصد متر اثر مهندس هوانس غریبیان با نظارت معماران ایرانی و آلمانی آن روزگار است.

ساختمان کاخ از سنگ مرمر سفید رگه دار با ایوانی دارای چهار ستون حجاری شده از سنگ مرمر یکپارچه ساخته شده و در دو طرف پلکان پشت کاخ، دو مجسمه مرمرین ببر قرار گرفته است. در ابتدای ساختمان یک تالار مرکزی قرار دارد که درب‌های اتاق‌های مجاور به آن باز می‌شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، این کاخ با عنوان تماشاگه خزر به صورت موزه برای عموم قابل بازدید است. آثار به نمایش در آمده در این موزه شامل مبلمان، شمعدان‌ها و بوفه‌های آنتیک، مجسمه‌های برنزی و مرمرین نفیس و تابلوهایی از هنرمندان مشهور جهان می‌باشد .

در فضای جلوی کاخ درخت کاجی به ارتفاع بیست و سه متر وجود دارد که در سال هزار و سیصد و نود و دو خورشیدی کاشته شده است .این کاج به نام چهار شاخ معروف است. ضخامت ..

.مشاهده کامل متن این درخت بیش از یک و نیم متر است.در جلوی کاخ نیز حوض آبی رنگی وجود دارد که در آن تعدادی ماهی خاویار جهت تزیین نگهداری می‌شوند. کاخ مرمر در داخل شهر رامسر ، خیابان شهید رجایی (سخت سر سابق) ، غرب هتل رامسر واقع شده است .

منابع : http://www.safarnevis.com/http://fa.wikipedia.

org/www.wikipg.com/http://4iranian.com/.