اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه الندان
استان:
مازندران
شهرستان:
ساری

معرفی نامه

دریاچه الندان که به دریاچه پله ازنی هم معروف است در روستای الندان بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری قرار دارد که مساحتی بالغ بر هفده هکتار که در هنگام بارندگی به سی هکتار می‌رسد را دارا است . آب این دریاچه فقط از طریق بارندگی‌های انجام شده تامین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به سمت آن جاری نمی‌باشد. در واقع نحوه قرارگیری و نوع خاک آن باعث شده است در اثر بارش اندکی، همهٔ آب‌های حاصل از بارش به سمت آن جریان پیدا کند. نیز نفود ناپذیری خاک دریاچه، میزان ماندگاری آب را در این دریاچه افزایش می‌دهد.

دریاچه الندان در دل جنگل‌های سر به فلک کشیده و وسیع پله واقع شده است. جنگل‌های پهن برگ با ارتفاع بسیار زیاد و آب بندان وسیع داخل آن منظره ای بی نظیری را خلق کرده است. این دریاچه در فاصبه هفتاد کیلومتری شهر ساری و در مسیر جادهٔ ساری-سمنان قرار دارد که حدود هزار و سیصد متر از سطح دریا مرتفع‌تر می‌باشد . اطراف دریاچه را جنگل‌های پهن‌برگ احاطه کرده که در بهار محل رویش گل بنفشه و الزی ( پیازچهٔ وحشی ) و گونه‌های سبزی‌های خوش رایحه و داروئی می‌باشد.

در تابستان رودخانه‌ای که در آن‌سوی دریاچه روانست آبی گوارا برای نوشیدن تامین می‌کند. در پائیز درختچه‌های ازگیل و ولیک و تلکا به بار می‌نشینند و در فصل زمستان محل سکونت اردک‌های وحشی می‌باشد و سال‌های اخیر با رهاسازی ماهی در این دریاچه کاربردهای آن افزایش پیدا ...

مشاهده کامل متن کرده است.درخت‌های صنعتی مهمی به نام راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار اطراف این دریاچه را فرا گرفته‌اند که از دید صنعتی و تیز از نظر زیبایی اهمیت به‌سزایی دارند.نزدیک‌ترین را ه رسیدن به این آب بندان از طریق روستای ازنی است. جاده تا روستای ازنی آسفالت است و از آنجا تا آب بندان تقریبا فاصله یک و نیم کیلومتری راه خاکی را باید طی کرد.

منابع :http://mazeron.parsiblog.com/http://www.yjc.

ir/http://fa.wikipedia.org/http://es.wikiloc.

com/.