اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه و عمارت کلبادی
استان:
مازندران
شهرستان:
ساری

معرفی نامه

عمارت کلبادی ، عمارتی زیبا و قدیمی در مرکز شهر ساری و در مجاورت خیابان انقلاب در محله آب انبار نو می‌باشد که به عنوان اداره کل میراث فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به موزه تبدیل شده و جلوه ای دیدنی به خود گرفته است . این عمارت حدودا دویست سال قدمت دارد . ویژگی‌های اجزای معماری آن نظیر اتاق‌‌ها، حجره‌ها، شاه نشین، حمام اصطبل، حیاط و هنر بکار‌رفته بر روی پنجره‌ها و ارسی‌ها و تزئین آنها با شیشه رنگی در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد .این ساختمان به دستور سردار جلیل از فرماندهان ارتش آن زمان ساخته شد و به نام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه شهرت یافت .

امیر نصرت در جوانی فوت شد و سردار بنا را به فرزند وی منوچهرخان بخشید .منوچهرخان کلبادی که بعدها ازمالکین منطقه و زمانی نیز نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود در سال هزار و سیصد و شصت و دو دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال هزار و سیصد و هفتاد در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.سبک معماری این عمارت از تکایای دوره‌ی قاجاری برگرفته شده و دو بخش اندرونی و بیرونی را شامل می‌شود . بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه نشین و اتاق‌های دو طرفه می‌باشد .

شاه نشین طبقه دوم از زیباترین اتاق‌های این عمارت به شمار می‌آید و جای جای آن یادآور شیوه‌های هنرهای تزئینی ...مشاهده کامل متن دوره قاجاری است.

مصالح ساختمانی این ساختمان شامل چوب و آجر و بام آن بصورت شیروانی و سفال پوش می‌باشد.منابع :http://www.daneshju.ir/http://www.

tabnak.ir/http://www.saricity.ir/http://fa.

wikipedia.org/.